Piatok3. január 2025, meniny má Daniela, zajtra Drahoslav

Svetová banka: Slovensko sa stáva vyspelou krajinou

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Slovensko by malo byť do konca tohto roka preradené zo skupiny krajín prijímajúcich pomoc zo strany Svetovej banky (SB) do skupiny, ktorá poskytuje rozvojovú pomoc.

Podľa návrhu Ministerstva financií (MF) SR, ktorý predložilo na pripomienkové konanie, bol podnetom na prehodnotenie štatútu členstva v SB predovšetkým úspešný makroekonomický vývoj slovenskej ekonomiky za posledné obdobie ako aj pripravovaný prechod na euro v roku 2009. Slovensku by tak úspešné zavŕšenie tohto procesu prinieslo preradenie zo skupiny rozvojových a transformujúcich sa krajín do skupiny krajín s vyspelou ekonomikou.

Podľa MF SR Slovensko plní všetky kritériá, ktoré sú požadované pre prehodnotenie štatútu jeho členstva a v súvislosti s plánovaným vstupom do eurozóny by v dohľadnom čase bolo zrejme vyzvané Svetovou bankou na zváženie takéhoto kroku. Jedným z kritérií SB je napríklad výška príjmu na obyvateľa, pričom pre finančný rok 2006 bola výška hrubého národného príjmu (GNI) na obyvateľa stanovená na 6 275 USD (133 000 Sk, 4 090 €). Podľa tohto kritéria výška GNI na obyvateľa SR za rok 2006 predstavovala 7 950 USD (168 000 Sk, 5 200 €).

Krajina sa taktiež musí zaviazať k nečerpaniu nových úverov, pričom v prechodnom období môže krajina čerpať technickú pomoc a poradenstvo. Jednou z podmienok je aj dostatočný prístup na kapitálové trhy. MF SR v tejto súvislosti uvádza, že Slovensko má dobrý prístup na kapitálové trhy, pričom z hľadiska výšky úrokov a dopytu investorov na medzinárodnom kapitálovom trhu je pre SR výhodnejšie si požičať na kapitálovom trhu a nie od Svetovej banky.

SB vyžaduje od krajiny aj pokračovanie v štrukturálnych a inštitucionálnych reformách. "Uskutočnené reformy posledných rokov na Slovensku vytvárajú dobrý predpoklad pre graduáciu SR, a to aj napriek tomu, že mnohé oblasti si žiadajú podniknúť ďalšie reformné kroky, čo je ale prípad každej členskej krajiny Svetovej banky," uvádza rezort financií. SB hodnotí aj dopyt krajiny po jej pomoci. Z doterajšej komunikácie s rezortmi aj regionálnym zastúpením Svetovej banky podľa MF SR nevyplýva záujem rezortov požiadať o schválenie úverovej linky zo zdrojov Svetovej banky. "Z posledných rokovaní má SR záujem len o prostriedky technickej asistencie," uvádza MF SR.

Oficiálny dokument, ktorý by stanovoval pravidlá graduácie (t.j. formálneho preradenia krajiny), banka nevydala. Celý proces predchádzajúci graduácii je v každej krajine individuálny a je založený na rozhovoroch a dohode so Svetovou bankou. Rezort financií navrhuje formálne potvrdenie graduácie na jeseň tohto roku, čo by podľa neho predstavovalo príležitosť vyslať smerom k finančným trhom a verejnosti pozitívny signál pred plánovaným prijatím eura od 1. januára 2009.

Minister Financií Ján Počiatek v októbri minulého roka oznámil viceprezidentovi Svetovej banky úmysel Slovenska graduovať v horizonte september resp. október 2008 a týmto zároveň odštartoval konzultácie s týmto procesom spojené. Z krajín bývalého východného bloku graduovalo Slovinsko v roku 2004, Česká republika v roku 2005, Estónsko o rok neskôr, Litva tak isto v roku 2006 a Maďarsko v roku 2007. Tieto krajiny už nemajú nárok na čerpanie úverov zo Svetovej banky, zúčastňujú sa však rôznych programov spolupráce a výmeny odborníkov. Okrem Slovenska by podľa Svetovej banky ďalším iniciátorom graduácie malo byť Poľsko.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu