BRATISLAVA - Európania považujú kvalitu potravín a ich dostatočnú produkciu pre celý svet za veľmi dôležitú. Hovorí sa o tom v záverečnej správe výskumu Eurobarometra, ktorý agentúra TNS Opinion & Social realizovala v marci tohto roka. Na Slovensku agentúra oslovila tisíc respondentov z celkového počtu 26 593 v celej Európskej únii.
Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že tri štvrtiny Európanov (76%) sa zaujímajú o otázky dostatočného množstva potravín, ktoré by pokryli dopyt celosvetovej populácie. Tento problém najviac zaujíma Grékov (94%), najmenej obyvateľov Holandska a Dánska (v oboch krajinách len 11%).
Takmer všetci (96%) opýtaní tvrdia, že pri potravinách je najdôležitejšia ich kvalita, cenu potravín považuje za dôležitú 91% obyvateľov EÚ. Pôvod potravín je dôležitý pre 71% ľudí, pričom na Slovensku a v Českej republike je pôvod potravín dôležitý až pre 80% respondentov. Značka potravín je najdôležitejšia pre Talianov (68%) a Slovákov (66%), pričom európsky priemer je na úrovni 47%.
Dve tretiny (67%) obyvateľov Európskej únie na nakupovaných výrobkoch kontrolujú označenie kvality, pričom 22% kontroluje toto značenie vždy. O označenie kvality výrobkov sa najviac zaujímajú Švédi a Fíni (82%), na Slovensku tak robí 62% ľudí. Logá kvality pozná len malá časť Európanov. Z
atiaľ čo tretina (36%) opýtaných pozná "neeurópske" logo Fairtrade, logo zavedené Európskou úniou Organic farming logo pozná necelá štvrtina (24%) respondentov. Na Slovensku je najznámejším logom, ktoré symbolizuje zabezpečenie kvality potravín, logo označenia organického poľnohospodárstva. To pozná viac ako štvrtina (28%) ľudí.
Väčšina respondentov súhlasí s názormi, že EÚ by mala pomáhať ostatným krajinám vo vyššej produkcii potravín (84%), produkovať viac potravín, aby sa znížila závislosť od dovozu (81%), zvýšiť produkciu potravín, aby sa uspokojili narastajúce požiadavky nielen v EÚ, ale aj v ostatných krajinách.
Podľa záverečnej správy je "bezpečnosť potravín jednou z najzávažnejších globálnych výziev súčasnosti. Rýchly rast svetovej populácie prináša veľký tlak na kritické zdroje, akými sú napríklad voda, energia či potraviny. Preto sa v dôsledku globálnej požiadavky rastu spotreby potravín a v dôsledku výziev udržateľnej produkcie a dostatočnej distribúcie kladie čoraz väčší dôraz na kvalitu a bezpečnosť potravín."