Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

SaS vyzýva vládu, aby nesúhlasila s pomocou Španielsku

Richard Sulík
Richard Sulík

BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica by nemala súhlasiť s plánovanou pomocou španielskym bankám. Vyzýva ju k tomu opozičná SaS, podľa ktorej by Slovensko malo v súčasnosti chrániť samo seba.

"Vyzývame Roberta Fica, aby nesúhlasil s finančnou pomocou pre španielske banky a aby zástupca Slovenskej republiky v správnej rade fondu hlasoval proti takejto pôžičke,“ vyhlásil v utorok predseda strany Richard Sulík.

Predstavitelia SaS na tlačovej besede zopakovali, že či už dočasný, alebo trvalý euroval sú zlé riešenia a doviedli eurozónu k súčasným problémom. Richard Sulík zároveň prezentoval, čo by Slovensko malo v danej situácii robiť. "Nevstúpiť do trvalého eurovalu, nesúhlasiť s platbami z dočasného eurovalu a začať výrazne šetriť,“ odporučil ďalší postup Slovenska Sulík.

Podľa predsedu SaS by mala mať slovenská vláda pripravené alternatívne postupy pre ďalší vývoj. "Je dôležité, aby vláda mala plán B na viacero možných eventualít, ktoré môžu v nasledujúcich mesiacoch nastať,“ vyhlásil Sulík. Zároveň dodal, že prípadná prílišná medializácia napríklad plánov na vystúpenie z eurozóny by bola škodlivá.

Líder SaS zároveň pripustil, že jeden z možných scenárov je aj prípadné rozdelenie eurozóny na dve časti. V takomto prípade by Slovensku mohla spôsobiť problémy napríklad rastúca výška verejného dlhu z dôvodu poskytnutých záruk problémovým krajinám eurozóny. "O podmienkach prijatia do nejakého lepšieho spolku, povedzme do tej severnej eurozóny, bude určite rozhodovať aj celkový verejný dlh Slovenska a ten sa nám práve výrazne zhoršuje kvôli pomoci Grécku,“ upozornil Sulík.

Poslanec SaS Jozef Kollár poukázal v rámci pomoci španielskym bankám na viacero podľa jeho slov absurdností. Španielsko bolo podľa neho napríklad "požiadané, aby požiadalo o pomoc". Príjemcom pomoci podľa Kollára nebude vláda, ale štátny fond riadenej reštrukturalizácie bánk a troj až štvorpercentné úroky z pôžičky bankám sa nebudú zarátavať do deficitu Španielska.

"Toto je naozaj niečo, čo je za hranicou zdravého rozumu,“ povedal Kollár s tým, že ak by vstupovali tieto náklady aj deficit krajiny, Španielsko by neplnilo podmienky Paktu stability a rastu. Rovnako Jozef Kollár kritizoval aj to, že Španielsko by malo dosť výnimku z európskej fiškálnej zmluvy, ktorá ešte nie je ani plne ratifikovaná.

Predseda SaS Richard Sulík zároveň upozorňuje, že Slovensko sa má na pomoci španielskym bankám podieľať ako najchudobnejšia krajina eurozóny. Dlh Španielska sa pritom podľa jeho slov zvýšil aj z dôvodu budovania bytov na dlh. Rovnako líder liberálov kritizuje napríklad aj vysoké odmeny pre manažmenty bánk v Španielsku, ktoré za vlaňajšok predstavovali 70 mil. eur.

Ministri financií eurozóny sa v sobotu dohodli, že požičajú Španielsku do 100 mld. eur, ktoré krajina použije na pomoc svojim problémovým bankám. Madrid uviedol, že bližšie špecifikuje požadovanú sumu až po skončení nezávislého auditu svojho bankového sektora. Jeho výsledok by mal byť známy o viac ako týždeň.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu