OMAHA - Hoci je 81-ročný Warren Buffett, vládca podnikateľského impéria Berkshire Hathaway, ešte stále zdravý ako remeň, čo možno súvisí s jeho láskou ku Coca-Cole a biftekom, už sa venuje aj myšlienkam na svojho nástupcu.
Warren Buffett zverejnil želanie, aby sa jeho syn Howard stal nástupcom vo vedení firmy, keď ju nebude vládať spravovať, alebo keď odíde z tohto sveta. "Howard chápe kultúru a hodnotu podniku," povedal Buffett v interview, ktoré poskytol americkej televíznej stanici CBS.
Buffett volá syna Howie. Je roľníkom a vedie vlastný podnik. Ale organizmus impéria podrobne pozná. Sedí vo vedení Berkshire Hathaway. Svojho otca už nahradil v kontrolnom orgáne Coca-Coly. Okrem toho Howard Buffett založil nadáciu, ktorá sa venuje zlepšovaniu poľnohospodárstva v rozvojových krajinách. Zapojil sa už aj do politiky.
"Bol som prekvapený," povedal Howard Buffett o želaní svojho otca, aby sa raz stal jeho nástupcom. A zažartoval si: "Dovtedy, pokiaľ sa budem môcť venovať poľnohospodárstvu, je všetko OK". Povinnosti v Berkshire nebudú preňho v nijakom prípade na plný úväzok. Ako predseda správnej rady by nezasahoval do denných udalostí; vyhradil by si len kontrolu manažmentu. Warren Buffett je dvojjediný, pôsobí ako šéf koncernu a jeho jediný kontrolór.
Kto bude v budúcnosti prevádzkovým šéfom impéria, nie je jasné. Rozhodnutie o viacerých dôležitých personálnych záležitostiach sa približuje. Warren Buffett by totiž rád rozdelil moc. Jeden manažér by sa mal venovať asi 80 dcérskym firmám Berkshire Hathaway, druhý by mal spravovať viacmiliardové investície. Teda Weschlera a Todda Combsa už dosadil do pozícií korunných princov manažmentu.
Aké však bude zloženie nového vedenia impéria, o tom rozhodne správna rada Berkshire Hathaway, keď príde záležitosť na program dňa. Howard Buffett bude musieť zabezpečiť, aby nikto dedičstvo jeho otca nezruinoval. "Pravdepodobnosť toho je veľmi, veľmi, veľmi malá, ale Howie je ďalšou zábezpekou," povedal Warren Buffett v rozhovore.
Warren Buffett je pokladaný za tretieho najbohatšie človeka na svete. Magazín Forbes oceňuje jeho majetok na 39 miliárd USD (29,89 miliardy eur). V 60. rokoch kúpil malú textilnú firmu Berkshire Hathaway a rozumnými investíciami z nej urobil jeden z najcennejších podnikov na svete. Napriek tomu jeho životný štýl charakterizuje skromnosť. Pre obrovský počet investorov na celom svete sa stal ním kultovou postavou. Jeho takmer neomylný zmysel pre zarábanie peňazí mu priniesol prezývku Oracle of Omaha (Orákulum z Omahy). Má však aj iné prezývky ako Sága z Omahy, či Legendárny investor, ale aj Majster.
O Warrenovi Buffettovi a jeho investičných stratégiách vyšlo viac ako tucet kníh a stovky článkov sa venovali tomu, ako investovať podľa jeho vzoru a kde bude vkladať svoje prostriedky v najbližšej budúcnosti. Pozornosti neujde ani jedno rozhodnutie o predaji akcií z portfólia Berkshire Hathaway. Pravidelne poskytuje rozhovory televízii CNBC a iným televíznym, rozhlasom a spravodajským agentúram, ktoré sa zaujímajú o jeho vedomosti z ekonomiky a trhov.
Investori, ktorí Buffettovi uverili a pred polstoročím vložili do jeho podniku 25 tisíc alebo 50 tisíc USD, majú teraz na kontách stovky miliónov dolárov. Hodnota akcie Berkshire Hathaway totiž vzrástla z pôvodných 40 na 125 tisíc USD. Buffett totiž nikdy neznehodnocoval pôvodne vydané akcie novými emisiami, aby získaval dodatočný kapitál.
Mnohí analytici pátrali po koreňoch Buffettovej úspešnosti. Zhodli sa predovšetkým na tom, že sa zameriava na neefektívne oblasti trhu a firmy, ktorým rozumel. Mnohé podniky, do ktorých vstúpili, boli veľmi malé. A keď zistil, že ich akcie boli podhodnotené, začal ich skupovať. Snažil sa získať ich kontrolný balík. Akademický argument, že portfólio treba diverzifikovať, aby sa znížilo investičné riziko, nebolo v jeho investičnom manuáli.