BRATISLAVA - Ak nechceme, aby Slovensko kráčalo gréckou cestou, musia v týchto ťažkých časoch šetriť všetky súčasti verejných financií, centrálna vláda aj samosprávy. Píše to podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš v otvorenom liste predstaviteľom samospráv, na ktorý upozornila Patrícia Malecová Šepitková z komunikačného oddelenia rezortu financií.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v utorok totiž jednoznačne odmietlo vládou zamýšľané zavedenie financovania samospráv cez tzv. daňový mix. ZMOS, ktoré zastupuje vyše 96 percent obcí, chce, aby zostal zachovaný súčasný model financovania, naviazaný na jednu daň - daň z príjmu fyzických osôb, ktorej výnos je korektným spôsobom rozdeľovaný medzi mestá, obce a vyššie územné celky.
Mikloš však oponuje, že nové parametre sú nastavené tak, že v roku 2012 dostanú samosprávy o tri percentá eur viac ako v tomto roku.
"Základný bod návrhu je v tom, že kým v súčasnosti dostávajú samosprávy 93,8 % dane z príjmu fyzických osôb, od budúceho roku budú dostávať 12,97 % výnosu všetkých daní, tzv. mix daní. Mení sa spôsob výpočtu daňových príjmov, celkom jednoznačne sa však nič nemení na podstate systému fiškálnej decentralizácie," argumentuje minister financií.
Podľa jeho slov aj po pripravovanej zmene bude každý mesiac na účet jednotlivých obcí, miest a VÚC prichádzať okolo 18. dňa v mesiaci balík peňazí, ktorý budú môcť samosprávy využívať na základe rovnakých pravidiel ako dnes. Mikloš chápe, že samosprávy chcú viac peňazí. "V dnešnej situácii, v čase obrovskej neistoty v súvislosti s ekonomickým vývojom v celom svete, v čase hroziacej hospodárskej recesie, však považujem trojpercentný medziročný rast za primeraný," doplnil.
Samosprávy podľa Mikloša protestovali, aj keď sa vláda Mikuláša Dzurindu pokúšala v roku 2004 presadiť fiškálnu decentralizáciu.
"Nedôvera bola obrovská, piskot na sneme ZMOS počujem v ušiach dodnes. Pozitívne výsledky a spokojnosť sa dostavili až s odstupom roka či dvoch," myslí si šéf rezortu financií.
"Som presvedčený, že podobne ako pri zavádzaní fiškálnej decentralizácie, aj v tomto prípade skeptici po roku či dvoch uveria, že to bola pre samosprávu zmena k lepšiemu," uzavrel na margo vládou zamýšľaného zavedenia financovania samospráv cez tzv. daňový mix.