BRATISLAVA - Postoj vlády, ktorá dnes aj napriek nesúhlasu celej SaS a ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) schválila zmluvy o navýšení starého aj vytvorení nového eurovalu, bol realistický a zodpovedný. Po rokovaní vlády to vyzdvihol minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), ktorý materiály predkladal.
"Nehovorím, že prijímame ľahké a jednoduché riešenia, ani si nemyslím, že máme na výber z dobrých riešení. Máme na výber len zo zlých a menej zlých riešení, keďže situácia je naozaj dramatická," zdôraznil.
Pripomenul, že záruky členov v súčasnosti fungujúcom záchrannom mechanizme EFSF sa navyšujú len preto, aby sa dosiahla pôvodne plánovaná úverová kapacita 440 miliárd eur. Z dôvodu nižšieho ratingu niektorých členov, vrátane Slovenska, totiž napriek garanciám v tomto objeme reálna možnosť úverovania z eurovalu 1 predstavuje len 255 miliárd eur.
"Primárnym dôvodom nie je potenciálna nová pôžička Grécku, pretože teraz existujúca úverová kapacita je 255 miliárd eur a doteraz vyčerpané prostriedky na pomoc Portugalsku a Írsku sú 43,7 miliardy eur. Ten priestor je dostatočný aj na prípadnú novú pôžičku, ktorá ale ešte vôbec nie je uzavretá a schválená," upozornil Mikloš.
Pokiaľ by Slovensko nakoniec zmluvu o navýšení EFSF v parlamente neratifikovalo, podiel SR v tomto mechanizme by zostal nižší oproti krajinám, ktoré by ho navyšovali. Takýto prístup by však podľa ministra financií nebol správny. "Nepovažoval by som to za dobrý a zodpovedný krok aj preto, že Slovensko je medzi krajinami, ktoré nemajú rating AAA a ktoré sú dôvodom, prečo sa musí navyšovať," pripomenul Mikloš.