BRATISLAVA - Ostnatý drôt, rozhodnutie súdu o väzbe pre disidenta Miroslava Kusého či čiapka "budajka" pripomínajú revolučné zmeny novembra 1989 na výstave, ktorú dnes otvára Slovenské národné múzeum.
"Cieľom bolo zmapovať vývoj novembrových i decembrových udalostí," povedal spoluautor výstavy Peter Balún z Ústavu pamäti národa. Fotografie a panely, na ktorých si môžu domáci aj zahraniční návštevníci prečítať, čo sa konkrétne dialo v jednotlivých dňoch, dopĺňajú predmety z archívov múzeí či domácností rôznych ľudí. Muzeálnym exponátom sa tak stal aj ostnatý drôt, ktorý oddeľoval Slovensko od západného sveta pod hradom Devín.
"Múzejníci v tých zlomových dejinných udalostiach chodia a zbierajú obyčajné predmety, ktoré o desaťročia a stáročia potom dokumentujú tie udalosti, ktoré sa diali," povedal generálny riaditeľ SNM Branislav Rezník. Takto vraj v decembri 1989 "ukoristili" aj niekoľko transparentov, ktoré si Slováci vyrobili z posteľných plachiet a pomaľovali ich heslami ako: Sklamali ste dôveru, tak patríte do zberu.
Atmosféru dramatických udalostí, ktoré vyústili do pádu režimu, približuje aj policajná uniforma so štítom na demonštrantov. Slovenskí i zahraniční návštevníci si môžu pozrieť aj vyhlásenie študentov k 17. novembru, dokumenty hnutia Verejnosť proti násiliu či Štátnej bezpečnosti, vystavený je aj trestný spis takzvanej Bratislavskej päťky, teda disidentov obvinených z rozvracania republiky. Návštevníci uvidia aj uznesenie, ktorým súd 17. augusta 1989 zamietol sťažnosť proti vzatiu do väzby známeho politológa a súčasného vysokoškolského profesora Miroslava Kusého, člena spomínanej skupiny.
Národné múzeum stálu expozíciu o dobe komunizmu nepripravuje. Po skončení rekonštrukcie Bratislavského hradu však má byť súčasťou výstavy o dejinách Slovenska v jeho priestoroch.