Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

Koniec výstav Charta 77 a Jan Palach ´69

Pohreb Jana Palacha Zobraziť galériu (2)
Pohreb Jana Palacha

BRATISLAVA – V nedeľu 7. júna 2009 budú mať návštevníci Slovenského národného múzea na Vajanského nábr. 2 v Bratislave poslednú možnosť vidieť dva unikátne výstavné projekty približujúce významné historické udalosti v dejinách Československa. 40. výročie upálenia Jana Palacha a pripomenutie si činnosti Charty 77 sú témy dvoch výstav, ktoré sú sprístupnené verejnosti od 23. apríla 2009 už len do konca tohto týždňa.

Výstava Jan Palach ´69 je pripomienkou obete Jana Palacha po štyridsiatich rokoch. Mapuje jeho životný osud, jeho čin a následne ohlasy v politike, ale aj v umení. Obsahuje Palachove listy z obdobia tesne pred uskutočnením činu, lekárske správy, protokoly o výsluchu svedkov či správy, ktoré vypracovala ŠTB počas svojho úsilia odstrániť hrob Jana Palacha z Olšanských cintorínov. Návštevník bude oboznámený aj s dokumentmi z niekdajšej Štátnej bezpečnosti a ministerstva vnútra.

Výstava prezentuje aj reakcie, ktoré Palachov čin vyvolal na Slovensku, najmä v Bratislave. Súčasťou výstavy je aj film Tryzna z fondov Slovenského filmového ústavu a film Jan 69 (1969, J. Kallista, S. Milota) z Národního filmového ústavu Praha. Výstavu pripravila Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Prahe a Národní muzeum Praha v spolupráci so Slovenským národným múzeom, Ústavom pro studium totalitních režimu, Archivom bezpečnostních složek, Slovenským filmovým ústavom a Českým centrom v Bratislave.

Výstava Charta a jej doba, doba a jej charta približuje obdobie 70. rokov minulého storočia – obdobie normalizácie a tvrdého režimu. Na výstave návštevníci uvidia niektoré dokumenty spojené s činnosťou Charty 77 (napríklad text Charty, ktorý bol V. Havlovi, P. Landovskému a L. Vaculíkovi zabavený 6. januára 1977), ukážky samizdatov, predmetov tlačovín spojených s Nadáciou Charty 77, ale i rekvizity spojené s bytovým divadlom Vlasty Chramostovej. Autenticita obdobia je zachytená na fotografiách Ivana Kyncla, ktoré patria medzi najlepšie a najvýstižnejšie doklady o Charte 77 a disente z obdobia druhej polovice 70. rokov minulého storočia.

Na Slovensku je výstava doplnená o osobné predmety, ktoré zapožičal na výstavu Miroslav Kusý. Ten bol v roku 1977 jedným z troch signatárov Charty 77 požadujúcich, aby česko-slovenská vláda dodržiavala ľudské práva, ako sa k tomu zaviazala.

Výstava, ktorú pripravilo Národní muzeum Praha v spolupráci so Slovenským národným múzeom a Veľvyslanectvom Českej republiky v SR, bola zaradená do kategórie Oficiálna sprievodná akcia českého predsedníctva v Rade Európskej únie.

Múzeum otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00, posledný vstup o 16.30 h.

Viac informácií o výstavách na holienčinova@snm.sk, www.snm.sk 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu