BRATISLAVA – Po prvý raz v histórii sa na Slovensku uskutoční výročný míting prestížnej medzinárodnej siete pre súčasné scénické umenie – IETM Bratislava 2009. Od 23. do 26. apríla priláka do Bratislavy viac ako 400 divadelných umelcov, kritikov, manažérov festivalov a divadiel z celého sveta.
Domácemu publiku umožní v rámci Festivalu slovenského divadla a tanca vidieť to najzaujímavejšie, čo sa za posledné sezóny zrodilo v slovenskom divadelnom a tanečnom umení.
Plenárne mítingy IETM sú veľké, dôležité konferencie, na ktorých sa stretávajú stovky profesionálov z celého sveta. Pozostávajú z desiatok diskusných a informačných stretnutí, možností na prezentáciu projektov, vzdelávacích seminárov, ako aj z prehliadky scénického umenia a umeleckej sféry hostiteľskej krajiny. Uskutočňujú sa dvakrát ročne, vždy v inej krajine a predstavujú unikátnu príležitosť nadviazať kontakty a prediskutovať dôležité otázky týkajúce sa scénického umenia, kultúrnej politiky a kultúrnej spolupráce. Výročný jarný míting IETM, ktorý sa po prvý raz v 28-ročnej histórii siete uskutoční v Bratislave, bude pri príležitosti európskeho roku kreativity a inovácií venovaný práve úlohe kreativity v kultúre, vo vzdelávaní a vo všetkých oblastiach života spoločnosti. Cieľom mítingu je s pomocou skúsených teoretikov a praktikov hľadať odpovede na otázky, či existuje vzdelávanie bez kultúry, resp. kultúra bez vzdelávania. Medzi viac ako 400 účastníkmi, ktorí sa do dnešného dňa na výročný míting už registrovali, nebudú chýbať ani umelci a manažéri slovenských divadiel, nezávislých divadelných a tanečných súborov, festivalov a organizácií pracujúcich v oblasti scénického umenia, ktorým organizátori umožnili pokryť časť nákladov prostredníctvom tzv. cestovných grantov.
Popri nabitom pracovnom programe čaká na všetkých zúčastnených aj bohatý umelecký a sprievodný program. Show case slovenského scénického umenia pod názvom Festival slovenského divadla a tanca predstaví za necelé štyri dni to najzaujímavejšie, čo sa za posledné sezóny v slovenskom divadelníctve zrodilo. Uvedie 14 inscenácií činoherného divadla, v rámci ktorých bude mať zastúpenie klasika i dokumentárna dráma, diela vážne aj zábavné. Hoci bude dominovať činohra, nebude chýbať ani divadlo nonverbálne, bábkové alebo menšinové. A to všetko v podaní stálych repertoárových scén, ako aj nezávislých súborov a skupín od Bratislavy až po Prešov (cez Nitru, Banskú Bystricu, Martin a Košice). Jedenásť tanečných inscenácií zas ukáže podoby slovenského tanca – od moderného baletu cez súčasný tanec až po tanečné a fyzické divadlo. Predstaví dôležité tanečné skupiny i choreografov, ktorí ovplyvňujú a formujú podoby tanca na Slovensku – od etablovaných a štátom systémovo podporovaných telies až po predstaviteľov nezávislej scény, ako aj Slovákov pôsobiacich v zahraničí (Čechy, Belgicko, Grécko, Španielsko). Program festivalu je mimoriadne koncentrovaný a nebývalo aktivizuje a koordinuje 9 hracích miest v Bratislave. Dovedna 30 predstavení odohrajú súbory v priestoroch Slovenského národného divadla, Malej scény VŠMU, Divadla Aréna, Novej scény, Divadla Astorka - Korzo ´90, A4 – Nultého priestoru, Štúdia 12, Heineken Tower Stage a Stredoeurópskeho domu fotografie.
Pre zahraničných hostí organizátori pripravili aj pohľad do iných sfér slovenského umenia a kultúry. Budú mať možnosť zoznámiť sa s fenoménom slovenského dokumentárneho filmu, ktorý v poslednom období žne mnohé úspechy doma i v zahraničí. Jeho unikátnu prehliadku, previazanú témou menšín, interkultúrnych vzťahov, vylúčenosti a hľadania identity vytvorili organizátori v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Pripravené sú aj tri výstavy. Pod názvom P.B.P. (Passing by Painting) sa účastníci budú môcť zoznámiť s výberom súčasného výtvarného umenia, ktorý priblíži tvorbu takmer 20 slovenských maliarov, ich témy, spôsoby interpretácie a individuálne tvorivé prístupy. Vo foyer Slovenského národného divadla čaká na účastníkov aj stála výstava fotografií známeho slovenského fotografa Martina Črepa, prezentujúca približne 100 portrétov členov všetkých troch súborov Slovenského národného divadla (Činohra, Opera, Balet) a vo výstavnej sieni cestou do divadelného klubu nájdu výstavu Divadelná architektúra na Slovensku, ktorú pri príležitosti mítingu IETM pripravil Divadelný ústav Bratislava. Jeho jedinečný Oxygen Point inštalovaný pred hlavným vchodom do budovy umožní účastníkom mítingu získať viac informácií z oblasti histórie a topografie slovenského divadla.
Podrobnejšie informácie o programe a inscenáciách nájdete v slovenskom i v anglickom jazyku na novozriadenej internetovej stránke www.ietmba09.sk.
Ďalšie informácie o medzinárodnej sieti IETM, ako aj možnosť registrácie na míting sú k dispozícii na www.ietm.org (EN).