Pondelok18. november 2024, meniny má Eugen, zajtra Alžbeta, Liliana

Pohreb herca Tonyho Curtisa: Smútili stovky ľudí!

Pohreb Tonyho Curtisa Zobraziť galériu (12)
Pohreb Tonyho Curtisa (Zdroj: SITA)

LAS VEGAS - Zhruba štyristo fanúšikov, celebrít, priateľov a rodinných príslušníkov sa v pondelok v Las Vegas rozlúčilo s americkým hercom a maliarom Tonym Curtisom. Po smútočnom obrade nasledoval pohreb a po ňom recepcia pre zhruba dvesto pozvaných hostí.

Herca, známeho z filmov ako Sladká vôňa úspechu (1957), Útek v reťaziach (1958) či Niekto to rád horúce (1959), pochovali spolu s jeho obľúbenými vecami - rukavicami na šoférovanie, mobilným telefónom, zlatými mincami, výtlačkom jeho obľúbeného románu Anthony Adverse a detskými topánočkami jeho zosnulého syna. Mal oblečené jeho obľúbené šaty - biely sveter, biele krátke nohavice, biely šál a klobúk značky Stetson pod pazuchou.

Súčasťou rozlúčky bol taktiež zostrih Curtisových úloh, vrátane filmu Spartakus (1960) a animovaných scén zo seriálu Flinstoneovci (1960 - 1966). Ďalší zostrih pustili na konci smútočného obradu. Ten sa končil slovami The End (Koniec). Vnútri rozlúčkovej siene bolo sedem farebných malieb a tri čierno-biele kresby od Tonyho Curtisa, jeho fotografiu premietali na plátno. Rakva bola prikrytá vlajkou USA. Medzi siedmimi čestnými nosičmi truhly bol herec Kirk Douglas a speváčka Phyllis McGuire.

Herečka Jamie Lee Curtis, Curtisova dcéra, ho popísala ako "trochu bláznivého" muža, no vždy plného života. "Všetci z neho niečo máme. Ja, samozrejme, mám jeho zúfalú túžbu po pozornosti," žartovala. Guvernér Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger označil Curtisa za veľkomyseľného učiteľa, ktorý ho podporil v jeho hollywoodskej kariére, keď mu iní tvrdili, že jeho prízvuk a meno sú priveľkým hendikepom. "Vždy sa mi tak veľmi venoval, aj keď som bol ešte nikto," dodal.

Schwarzenegger okrem toho pripomenul, že Tony Curtis sa odmietal cítiť starým. "Kto má tú guráž vyzliecť sa ako 80-ročný?," odkázal na hercovu fotografiu pre časopis Vanity Fair z roku 2005, na ktorej pózuje nahý. "Ľudia vždy uvažovali nad tým, aký bol v skutočnosti. Bol presne taký, aký ste si mysleli. Bol okúzľujúci, krásny muž, ktorého ste videli vo filme," povedala vdova po hercovi Jill Vandenberg Curtis. "Bol filmovou hviezdou a užíval si to každú chvíľu," doplnila.

Americký filmový herec, producent a maliar Tony Curtis zomrel vo veku 85 rokov 29. septembra vo svojom dome v Las Vegas na zástavu srdca. Herec, vlastným menom Bernard Schwartz, pochádzal z chudobnej rodiny maďarských židovských prisťahovalcov. Ako herec si popularitu získal postupne účinkovaním v rôznych filmových žánroch, celkovo stvárnil viac ako stovku postáv. Po prvý raz si účinkovanie vo filme vyskúšal v snímke Criss Cross (1949) s Burtom Lancasterom a Yvonne De Carlo, kde sa na obraze objavil ako tanečník rumby počas dvoch minút.

Nasledovalo niekoľko jednoduchších rolí, ktoré získal najmä pre jeho mimoriadne príťažlivý vzhľad. Prvým "vážnejším" filmom, prostredníctvom ktorého sa dostal do povedomia, bola snímka Sladká vôňa úspechu (1957), za ktorú bol nominovaný na cenu BAFTA. O rok neskôr uviedli drámu Útek v reťaziach (1958) o probléme rasizmu, za ktorú si vyslúžil nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe. Medzi jeho najslávnejšie snímky patrí nepochybne komédia Niekto to rád horúce (1959) režiséra Billyho Wildera.

Medzi jeho ďalšie úspešné snímky patria Akcia Spodnička (1959), Bostonský prípad (1968) či televízny film The Scarlett O'Hara War (1980). Popri filmovej kariére sa venoval maľovaniu. Tony Curtis bol ženatý šesť ráz a mal šesť detí, z prvého manželstva mal dcéry, dnes populárne herečky Kelly a Jamie Lee Curtis.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu