MOSKVA - "Nemám chuť umrieť. Nikdy. Ani za rok, ani za milión rokov." Innokentij Osadči je veľmi potešený, pretože vďaka ruskej firme KrioRus našiel spôsob, ako sa vyhnúť smrti, keď sa nechá zmraziť. Ide však o veľmi kontroverznú technológiu, napísala agentúra AFP.
Tridsaťpäťročný bankár Osadči je pripravený zaplatiť malé imanie tejto spoločnosti využívajúcej kryogeniku, aby zmrazila po jeho smrti jeho mozog v nádeji, že mu budúce technológie umožnia vrátiť sa do života, keď mozog transplantujú do iného tela.
"V prípade smrti je jedinou nádejou kryokonzervácia," vyhlasuje Osadči a dodáva, že mu vždy bolo jasné, že vampíri, raj či peklo a ďalšie tieto nadprirodzené alebo náboženské záležitosti nie sú reálne.
Osadči a ďalší zákazníci firmy KrioRus si myslia, že mozog funguje ako tvrdý disk počítača a že jeho obsah môže byť zmrazený a konzervovaný, aby mohol byť v budúcnosti použitý.
"Vieme, že sa osobnosť nachádza v mozgu. Keď je teda telo nejakej osoby už staré, nie je žiadny dôvod ho uchovávať," vysvetľuje šéf KrioRusu Danila Medvedev.
V depozitári na vidieku si môžu návštevníci všimnúť veľké kontajnery, ktoré v ľadovej hmlovine skrývajú kovové kade naplnené tekutým dusíkom, v ktorých plávajú hlavy či celé telá zákazníkov. Ak si to príbuzní nebožtíkov želajú, môžu si skladovať kade doma.
"Hovoríme našim klientom, že zmrazovať mozog je menej drahé, istejšie a možno aj lepšie," podotýka Medvedev. Náklady predstavujú 10 000 dolárov (8000 eur) za hlavu a 30 000 dolárov (24 200 eur) za celé telo.
Vedci však zostávajú skeptickí. "Sú to podvodníci, ktorí oberajú zákazníkov o mnoho peňazí: je to podvod," vyhlasuje Valentin Gristenko, riaditeľ Inštitútu kryobiológie, prvého zariadenia v Sovietskom zväze, ktoré sa na túto sféru špecializovalo a teraz sídli na Ukrajine.
"Ak teraz zmrazíte telo, dokonca telo živé a úplne zdravé, po rozmrazení nebude ani živé, ani celé. Nedokážeme dnes dokonca uchovávať ani orgány, len bunky," vysvetľuje.
"Neposkytujeme záruky, hovoríme len, že by bolo nerozumné to neskúsiť," namieta Medvedev.
KrioRus je tiež veľmi kontroverzný kvôli svojmu chápaniu okamihu smrti. Podľa Medvedeva smrť nenastáva vtedy, keď prestane biť srdce, ale keď sa "z mozgu stane kaša".
Okolo firmy panujú aj ďalšie pochybnosti. Ide okrem iného o to, že jej zamestnanci môžu nechať zmraziť svojich príbuzných bez k toho, aby mali ich súhlas.
"Keby som sa zajtra zabil na ceste a bola by šanca, hoci jedna z milióna, že budem môcť týmto spôsobom znovu žiť, bol by som šťastný," usudzuje jeden zo zakladateľov KrioRusu, päťdesiatdvaročný Viktor Grebenščikov.