BRATISLAVA - Ryby prejavujú strach, keď vidia vlastný odraz v zrkadle. Zistili to americkí vedci z Leland Stanford Junior University, ktorí výsledky svojho výskumu publikovali v časopise Biology Letters.
Už z predchádzajúcich štúdií vyplynulo, že ryby si nedokážu uvedomovať vlastný odraz a považujú ho za inú rybu. Vedci preto chceli teraz zistiť, aké zmeny v správaní a mozgovej a hormonálnej aktivite sa u nich prejavia počas vizuálneho kontaktu s iným samcom a vlastným odrazom. Na svoj experiment použili dominantných samcov africkej cichlidy druhu Astatotilapia burtoni, ktorých umiestnili do nádrží rozdelených priehľadnou aj nepriehľadnou stenou. Na druhej strane steny bol buď iný samec, zrkadlo alebo prázdna časť nádrže. Pokusné ryby odborníci rozdelili do troch skupín po ôsmich jedincoch, pričom po odstránení steny monitorovali ich správanie dvadsať minút.
Vedci zaznamenávali počas experimentu počet agresívnych výpadov, pokusov o uhryznutie a zastrašovaní pomocou roztiahnutých plutiev. Po ukončení experimentu im odobrali vzorku krvi, v ktorej odmerali hodnoty 11-ketotestosterónu a testosterónu v plazme, čo sú hormóny súvisiace s agresivitou a taktiež zmerali aktivitu v štyroch oblastiach mozgu. Z výsledkov vyplýva, že zatiaľ čo správanie a hodnoty 11-ketotestosterónu a testosterónu v plazme boli počas súbojov s druhým samcov ako aj s vlastným odrazom približne rovnaké, počas súbojov s vlastným odrazom v zrkadle sa rybám zvýšila aktivita v časti mozgu, ktorá je zodpovedná za pocity strachu. Vedci predpokladajú, že ryby sa boja vlastného odrazu, pretože ten reaguje úplne iným spôsobom než živá ryba.
Informácie zverejnila webová stránka PracticalFishkeeping.co.uk.