LOS ANGELES - Skupina astronómov z americkej University of California objavila jedno z najchladnejších a najnehostinnejších miest celej Slnečnej sústavy. A vysvitlo, že sa nenachádza tisícky miliónov kilometrov, v oblasti extrasolárnych planét, no práve celkom blízko planéty Zem.
Ide o dná kráterov, ktoré sa nachádzajú na južnom póle Mesiaca. V miestach, kam sa slnko doteraz nedostalo, zaregistrovali rekordne nízke teploty až 202,8 stupňov Celzia pod bodom mrazu, čo sú teploty nižšie, ako sú na trpasličej planéte Pluto.
Jeden z výskumníkov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) David Paige vysvetľuje, že najchladnejšie miesta na Mesiaci sa zvyknú nachádzať v kráteroch vo vnútri iných, väčších kráterov, na ktorých dná nikdy slnečné lúče nedosiahli. A práve to sú miesta, kde sa namerali najnižšie teploty, konkrétne v kráteroch zvaných Faustini, Shoemaker a Haworth. Existujú však aj ďalšie nepomenované krátery, ktoré sú veľmi vzdialené a dosiaľ nepreskúmané.
Poznanie týchto miest je veľmi dôležité, pretože v tomto mrazivom prostredí ostávajú uväznené početné prchavé chemické prvky, medzi inými aj voda a metán. Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), ktorá pred niekoľkými dňami začala svoju výskumnú misiu taktiež objavila početné známky výskytu vodíka, čo by mohlo naznačovať prítomnosť ľadu pod mesačným povrchom. Hoci boli na Mesiac vyslané početné sondy, jeho pól ostáva aj naďalej prakticky nepoznaný.