ANKARA - Turci, ktorí aktívne nepraktizujú moslimské náboženstvo, sú pod tlakom, aby nosili šatky, navštevovali piatkové modlitby či dodržiavali pôst počas ramadánu, ak chcú dostať miesto vo vládnych úradoch alebo povýšenie.
Podľa štúdie Inštitútu pre otvorenú spoločnosť a Bosporskej univerzity niektorí Turci zmenili svoj spôsob života, aby sa prispôsobili súčasnej vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorá sa odvoláva na islamské korene.
Ide o prvú správu, ktorá potvrdzuje obavy sekulárnych Turkov, že nástup moslimov k moci odvedie krajinu preč od sekularizmu. Vplyvný člen AKP Nihat Ergun však tieto názory odmieta a tvrdí, že strana nevyvíja nátlak ani nediskriminuje neveriacich.
"Obraz, ktorý správa ponúka, nereflektuje realitu v Turecku. Aj v našej stane máme ženy v šatkách, ktoré pracujú po boku žien, ktoré sa nezakrývajú, a nikto sa zatiaľ nesťažoval na akýkoľvek tlak," vyhlásil. Výskum tvrdí, že od Erdoganovho nástupu k moci v roku 2002 nabrali konzervatívni moslimovia na sile.
V správe sa uvádzajú príklady žien, ktoré dotlačili k noseniu šatiek, a ľudí, ktorých zbili len za to, že fajčili, alebo sa nepostili počas ramadánu. AKP napriek tomu odmieta, že má náboženský program a ako dôkaz svoje sekulárnej orientácie spomína reformy potrebné pre vstup do Európskej únie.