BRATISLAVA - Americkí vedci objavili najstaršie skamenené stopy malého živočícha s nohami, pochádzajúceho spred 570 miliónov rokov. Fosílne stopy zanechala pravdepodobne stonožka alebo červík s končatinami, žijúci vo vode.
Objavili ich v horách v americkom štáte Nevada, uviedol profesor geológie štátnej univerzity v Ohiu a vedúci štúdie Loren Babcock. Nález otriasa teóriou, že život na Zemi v období predkambria sa obmedzoval na mikróby a jednoduché, viacbunkové organizmy. Vedci našli dva paralelné rady malých bodiek, z ktorých každá má v priemere dva milimetre.
Nález naznačuje, že živočíchy používali nohy o približne 30 miliónov rokov skôr, než sa veda doteraz domnievala. Babock si je "odôvodnene istý", že stopy patrili článkonožcovi podobnému stonožke, alebo červíkovi s končatinami. Telo živočícha by podľa profesorových slov malo byť široké asi jeden centimeter.
Ako uviedol, ďalšie nálezy z rovnakého historického obdobia by mohli objaviť v oblasti Bieleho mora v Rusku, južnej Austrálie, Newfoundlandu a Namíbie. Štúdiu publikoval magazín Geological Society of America.