TRNAVA – Počas archeologického výskumu v okolí Dómu sv. Mikuláša v Trnave objavili základy doteraz najstaršej sakrálnej stavby na území Trnavy. Monumentálnu kamennú rotundu s polomerom až 7,6 metra našli v hĺbke šesť metrov na východnej strane dómu.
Podľa archeológov však nejde o Rotundu sv. Juraja, ako sa pôvodne domnievali, ale zrejme o rotundu sv. Michala. „Potvrdzuje to aj blízkosť kostola sv. Michala, ktorý mali postaviť po zničení rotundy,“ uviedol Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity, ktorý výskum viedol. Tím archeológov pôvodne hľadal románsku Rotundu sv. Juraja, o ktorej boli zmienky v spisoch z 18. storočia.
Výskum však priniesol iný záver. „Pravdepodobne to bola teória vykonštruovaná historikom,“ vyjadril sa Hrnčiarik. Na základe spisov archeológovia spočiatku hľadali rotundu na opačnej strane kostola v časti bývalej sakristie. Rotunda, ktorá je jednou z devätnástich na Slovensku, zanikla v roku 1360, dátum jej vzniku však nie je jednoznačný. „Predpokladáme, že stavba vznikla zároveň s Dómom sv. Mikuláša v 11. storočí, ale podľa ostatných nálezov v lokalite je možné, že vznikla už v období Veľkomoravskej ríše,“ uviedol Hrnčiarik. Výskum odkryl aj iné zaujímavé nálezy.
„Objavili sme 166 kostrových hrobov a časti troch základových murív z doposiaľ neznámych architektúr,“ informoval Hrnčiarik. V hroboch datovaných od počiatku mesta až po obdobie Jozefa II., ktorý zrušil pochovávanie pri kostoloch, našli aj rôzne predmety, najmä textílie. Archeologický výskum vyvolaný stavebnými prácami súvisiacimi s odvlhčením Dómu sv. Mikuláša sa začal 28. júla 2008. Mesto na všetky práce vyčlenilo z rozpočtu 2,5 milióna korún (82 985 €). „Je predpoklad, že v rozpočte na budúci rok vyčleníme takú čiastku, aby sa mohol výskum dokončiť,“ vyjadril sa hovorca mesta Pavol Tomašovič. Výskum nateraz prerušili, opäť ho spustia v apríli alebo v máji budúceho roka. Dovtedy nálezisko zakryjú a oplotia.