Sobota22. február 2025, meniny má Etela, zajtra Roman, Romana

Fotograf po 50 rokoch odhalil ŠOKUJÚCU pravdu o ikonickej FOTO z vietnamskej vojny: Toto musí vedieť celý svet

(Zdroj: X/rajatendu_dey)

VIETNAM - Ikonická fotografia „Napalm Girl“ z vojny vo Vietname, ktorá obletela celý svet, sa ocitla uprostred kontroverzie. Vietnamský fotograf Nguyen Thanh Nghe po 50 rokoch tvrdí, že ju zachytil on, a nie Nick Ut z agentúry AP, ktorému bola fotografia doteraz pripisovaná. Jeho výpoveď vyvolala búrlivú diskusiu na filmovom festivale Sundance, kde mal premiéru dokument The Stringer, ktorý tieto tvrdenia skúma.

Po polstoročí mlčania vystúpil vietnamský fotograf Nguyen Thanh Nghe s tvrdením, že je autorom ikonickej fotografie „Napalm Girl“, ktorá zachytáva nahé dievča utekajúce po napalmovom útoku počas vojny vo Vietname. Až doteraz bola táto slávna snímka pripisovaná fotografovi Nickovi Utovi z agentúry Associated Press, ktorý za ňu získal Pulitzerovu cenu. „Nafotil som ju ja,“ povedal Nghe na diskusii po premiére dokumentu The Stringer na filmovom festivale Sundance, píše denník Daily Mail. Agentúra AP okamžite reagovala vyhlásením, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že fotografiu vytvoril niekto iný než Ut.

Podľa AP ich prekvapilo a sklamalo, že dokumentárny film naznačuje pochybnosti o autorstve fotografie. Filmári však tvrdia, že ich cieľom bolo pozdvihnúť hlas Ngheho, ktorý prehovoril až po 50 rokoch. Na ikonickej snímke, ktorá vznikla 8. júna 1972, je zachytená Kim Phuc Phan Thiová, vtedy deväťročné dievča, ktoré utrpelo vážne popáleniny. Fotografia vyvolala celosvetovú diskusiu o hrôzach vojny a jej vplyv bol taký silný, že americký prezident Richard Nixon dokonca spochybňoval, či snímka nie je sfalšovaná. Nghe tvrdí, že ako vodič tímu NBC News bol v čase útoku prítomný a fotografiu predal agentúre AP za 20 dolárov (19 eur). Dokument skúma viacero teórií, prečo by Nghe mohol byť skutočným autorom snímky.

Jednou z nich je údajná prax pripisovania zásluh zahraničným fotografom namiesto miestnych spolupracovníkov. Carl Robinson, bývalý editor AP v Saigone, vo filme uvádza, že jeho nadriadený Horst Faas rozhodol o pripísaní zásluh Utovi. Robinson dodal, že Faas mal osobný vzťah k Utovi, ktorého brat, tiež fotograf, zahynul počas služby. Vyšetrovanie, ktoré trvalo viac ako dva roky, zahŕňalo aj francúzsky forenzný tím INDEX, ktorý dospel k záveru, že je veľmi nepravdepodobné, že by fotografiu zachytil Ut.

Napriek tomu AP trvá na tom, že ich vlastné šesťmesačné vyšetrovanie nepreukázalo žiadne pochybenia. „AP sa zaujíma iba o fakty a pravdivú históriu tejto ikonickej fotografie,“ uviedla hovorkyňa agentúry Lauren Eastonová. Nghe však na otázku, prečo o svojom nároku mlčal celé desaťročia, odpovedal jednoducho: „Nechcel som zomrieť, kým tento príbeh nezverejním.“ Filmár Bao Nguyen, ktorý dokument režíroval, pripúšťa, že jeho cieľom nebolo vyvolať kontroverziu, ale podeliť sa o príbeh muža, ktorý sa cíti zabudnutý. „Ako rozprávač som cítil zodpovednosť dať priestor jeho hlasu,“ dodal.

Viac o téme: FotkaFotografVojna vo VietnameNapalm GirlAgentúra AP
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo
Perrie You Go Your Way

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu