NOVÉ MEXIKO - Národný park Carlsbad Caverns v Novom Mexiku upozorňuje na Facebooku na znepokojivé správanie jedného z návštevníkov jaskyne. Vedenie parku pripomína, že prostredie v týchto podzemných priestoroch je obzvlášť citlivé a nedisciplinovanosť turistov môže narušiť jeho krehký ekosystém.
Návštevník Národného parku Carlsbad Caverns v Novom Mexiku nedávno odhodil uprostred jaskyne plné vrecko slanej pochutiny Cheetos. Vlhké prostredie jaskyne vytvorilo dokonalé prostredie pre nežiaduce mikroorganizmy a huby. „V meradle ľudskej perspektívy sa odhodené vrecko môže zdať banálne, ale pre život v jaskyni to môže zmeniť svet,“ informujú zamestnanci parku na Facebooku. Mikrobiálny život, ktorý tvoria jaskynné cvrčky, roztoče, pavúky a muchy, rozptyľuje prítomné živiny do okolitého prostredia. Týmto spôsobom by sa mohla rozšíriť aj pleseň, a to po všetkých blízkych povrchoch. Pôvodné živočíchy v jaskyni by tak pravdepodobne vyhynuli. Práve jaskyne sú voči takýmto javom obzvlášť zraniteľné. Keďže sú väčšinou izolované od zvyšku sveta, organizmy, ktoré v nich žijú, sa prispôsobili prostrediu a môžu byť citlivé na cudzie živočíchy a predmety.
Zamestnanci národného parku pracovali 20 minút na odstránení odpadkov a plesní z povrchu jaskyne v nádeji, že to nebude mať trvalé následky. „Všetci zanechávame stopu všade, kam prídeme, či už malú alebo veľkú. Zanechajme svet lepší, ako sme ho našli,“ píše sa v závere príspevku. Na webovej stránke parku sa tiež uvádza, že v jaskyni je zakázané konzumovať jedlo a nápoje, s výnimkou obyčajnej vody. Prinášanie čohokoľvek iného môže prilákať živočíchy, ktoré sa v tejto oblasti prirodzene nenachádzajú. V príspevkoch na sociálnych sieťach tiež vyzývajú návštevníkov, aby po sebe nezanechávali stopy. „Jaskyňa NIE JE veľký odpadkový kôš. Dokonca aj napriek tomu strážcovia na konci každého dňa prechádzajú chodníky a zbierajú odpad, ktorý po sebe zanechali,“ uviedli v jednom z príspevkov.
Ďalším dokonalým príkladom toho, aké krehké sú jaskynné ekosystémy, je incident, ku ktorému došlo v jaskynnom komplexe Lascaux nachádzajúcom sa v juhozápadnom Francúzsku. V komplexe sa nachádzajú jedny z najznámejších prehistorických jaskynných malieb na svete. Objavil ich húf vedcov a turistov v 40. rokoch 20. storočia, čo viedlo k jej zániku. Skupina ľudí zvýšila úroveň tepla a vlhkosti a do oblasti zaviedla aj nové mikroorganizmy. V nových podmienkach sa rýchlo rozmnožili huby a lišajníky, čím veľmi utrpeli a nástenné maľby, informovalo NBC. Ľudia ich nechceli poškodiť, ale už len tým, že na ne nadýchali, spôsobili značné škody. Jaskyne boli o 20 rokov pre verejnosť uzatvorené, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu.