Nedeľa17. november 2024, meniny má Klaudia, zajtra Eugen

Vedci odhalili hrôzostrašné tajomstvo starodávneho paláca: Je vyrobený z ľudskej krvi a... To hádam nie!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: X/gregstradamus)

ABOMEY – Krv a bagety zvyčajne nejdú dohromady, no v západnej Afrike existuje palác, ktorý je stmelený týmito bizarnými prísadami. Táto stavba sa nachádza v meste Abomey v Benine a hovorí sa, že bola postavená s použitím krvi 41 ľudských obetí. Nová štúdia naznačuje, že táto legenda je pravdepodobne pravdivá.

Ako hlavné mesto starovekého kráľovstva Dahomey bolo Abomey sídlom 12 po sebe nasledujúcich kráľov, ktorí vládli od 17. do začiatku 20. storočia. Deviaty kráľ Ghezo zastával trón v rokoch 1818 až 1858 a bol známy svojou mocou a vojenskou brutalitou. Autori novej štúdie publikovanej v časopise Proteomics, vysvetľujú, že ulička vedúca k jeho chatrči bola údajne vydláždená lebkami a čeľustnými kosťami porazených nepriateľov. Hovorí sa tiež, že jeho trón spočíval na lebkách štyroch porazených nepriateľských vodcov. V jeho palácovom komplexe sa tiež nachádza pohrebná chata postavená z niektorých netradičných materiálov.

„Spojivo stien nie je štandardná malta, ale tvrdí sa, že je vyrobené z červeného oleja a lustrovej vody zmiešanej s krvou 41 obetných obetí – 41 je posvätné číslo vo voodoo,“ vysvetľujú vedci. „Obete boli pravdepodobne otroci alebo zajatci nepriateľského obyvateľstva,“ dodali. V rámci kultúry a náboženstva voodoo, ktoré aj naďalej prenikajú do života Beninčanov, možno krvné obete v kombinácii s modlitbami a posvätnou vodou použiť na vysvätenie budov alebo oživenie drevených stavieb. V tomto prípade bola obetná pocta povinná chrániť to, čo zostalo z jemnej podstaty zosnulého kráľa.

Na určenie presného zloženia spojiva použili autori štúdie tandemovú hmotnostnú spektrometriu s vysokým rozlíšením, ktorá im umožnila charakterizovať proteíny v zložení. Na ich prekvapenie objavili stopy pšenice, ktorá sa v subsaharskej Afrike pestovala až dlho po Ghezovej smrti. Poznamenávajú však, že Ghezo bol veľkým fanúšikom francúzskeho cisára Napoleona III. a často posielal z Beninu do Francúzska diplomatické dary ako látky či zbrane. Je preto možné, že pšenica mohla cirkulovať opačným smerom a Ghezo mohol obdržať aj francúzske bagety či iné pečivo, ktoré neskôr vložil do spojiva paláca ako súčasť obetnej obety.

Analýza tiež potvrdila prítomnosť hemoglobínu a imunoglobulínov z ľudí aj kurčiat, čo dokazuje, že spojivo na stenu je skutočne vyrobené z ľudskej krvi. Podľa autorov štúdie bola smrť kráľov Dahomey často poznačená obetovaním až 500 ľudí v rituáli známom ako „Veľký zvyk“. Či sa krv nájdená v stenách Ghezovej hrobky počas takejto príležitosti rozliala alebo nie, je v súčasnosti nejasné, hoci vedci tvrdia, že ďalšia analýza DNA môže pomôcť odhaliť, koľko ľudí nedobrovoľne ponúklo svoju životnú krv na posvätenie stavby.

Viac o téme: PalácKrvBagetaAfrika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu