BERN - Turista narazil vysoko vo švajčiarskych Alpách na vzácny historický artefakt v odľahlej oblasti v kantóne mesta Bern. Po nahlásení nálezu miestnym archeológom sa našli aj ďalšie vzácne kúsky. Odborníci sa domnievajú, že lokalita mohla byť v minulosti miestom uctievania rímskych bohov.
Vzácna starobylá minca náhodne objavená turistom v Alpách v nadmorskej výške 2590 metrov upútala miestnych archeológov, ktorí lokalitu následne dôkladne preskúmali. Zistili, že podobných vzácností sa v nej nachádza oveľa viac. Predpokladajú, že na toto miesto kedysi ukladali obety rímskym horským bohom. Od prvého objavu strávili archeológovia dve sezóny kopaním a bádaním, pričom sa im podarilo objaviť sto ďalších rímskych mincí z prvého až piateho storočia nášho letopočtu. Najstaršia je tiberijská z rokov 22 až 30 n.l., najmladšia je arkádska z Východnej ríše (395-408 n. l.). Vedci objavili aj fibulu (kosť predkolenia) z prvého storočia pred Kristom, 59 rímskych klincov do topánok a kúsok bronzovej dosky v tvare listu.
"V Alpách občas nájdeme rímske mince, ale táto lokalita je výnimočná kvôli ich množstvu a umiestneniu. Častejšie objavujeme mince a brošne na horských priesmykoch. Toto miesto je však ďaleko od ľudských obydlí. Nachádza sa vo výške takmer 2600 metrov nad morom a rozhodne nejde o priesmyk," priblížila manažérka vedeckého projektu Regula Gublerová. Lokalita sa nachádza na náhornej plošine medzi horskými vrcholmi Ammertenhorn a Wildstrubel. Vzhľadom na nezvyčajnú polohu náleziska a množstvo zhromaždených artefaktov sú archeológovia presvedčení o tom, že ide o miesto s veľkým náboženským významom.
"Sme len na začiatku bádania, ale myslíme si, že je to sväté miesto, kam ľudia chodili ukladať votívne dary, najmä mince, ale aj iné predmety, a žiadali od božstiev nejaké veci alebo im ďakovali," vysvetlila Gublerová, podľa ktorej išlo o druh pútnického miesta. Archeológovia budú pokračovať v prehľadávaní lokality, aby sa dozvedeli viac o jej možnom historickom význame.