ŽENEVA - Dôsledky ruského vpádu na Ukrajinu môžu byť požehnaním v boji proti klimatickým zmenám, pretože štáty donúti k úsporám energií a investíciám do obnoviteľných zdrojov. V utorok to povedal šéf Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Petteri Taalas, napísala agentúra DPA. WMO vo svojej novej správe zároveň uviedla, že čoraz dlhšie a intenzívnejšie sucha ohrozujú produkciu energie vo vodných elektrárňach a ukazujú na nutnosť vsadiť skôr na výrobu elektriny zo slnka a z vetra.
"Z hľadiska klímy môžeme vojnu proti Ukrajine vnímať ako požehnanie," povedal Taalas. V krátkodobom horizonte síce podľa neho konflikt spôsobí väčšie vyťaženie uhoľných elektrární, dlhodobo však povedie k úsporám energií a k odklonu od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom, ktoré štátom umožnia nezávislosť od dovozu surovín.
Hrozí riziko nedostatku vody
WMO vo svojej správe ale upozornila na nespoľahlivosť výroby elektriny, ku ktorej je potrebné veľké množstvo vody. Nejde len o vodné elektrárne, ale aj o tepelné a jadrové elektrárne, ktoré vodu používajú na chladenie. Už dnes sa podľa organizácie 15 percent všetkých jadrových elektrární nachádza na miestach, kde môžu byť s dostatkom vody problémy. Tento podiel narastie počas najbližších dvadsiatich rokov na štvrtinu. Riziko nedostatku vody hrozí pre dlhšie obdobia sucha spôsobené klimatickými zmenami aj u tretiny tepelných elektrární a desatiny vodných elektrární.