FUNABASHI - O miliardu rokov bude zemská atmosféra obsahovať len veľmi málo kyslíka, čím sa stane neobývateľnou pre zložitý aeróbny život. Podľa vedcov sa stane to, čo pred približne 2,4 miliardami rokov. Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že Slnko postupne zostarne a jeho lúče budú čoraz teplejšie.
V súčasnosti tvorí kyslík asi 21 percent zemskej atmosféry. Jej povaha je ideálna pre veľké a zložité organizmy, ako sú ľudia, ktorí na prežitie potrebujú práve kyslík. Na počiatku histórie Zeme boli hladiny kyslíka oveľa nižšie a je pravdepodobné, že v ďalekej budúcnosti opäť rapídne klesnú.
Kazumi Ozaki z Toho University v japonskom Funabashi a Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology v Atlante modelovali klimatické, biologické a geologické systémy Zeme, aby predpovedali, ako sa zmenia atmosférické podmienky na našej planéte. Tvrdia, že zemská atmosféra si udrží vysokú hladinu kyslíka počas nasledujúcej miliardy rokov. Následne táto hladina dramaticky klesne na úroveň, ktorá naposledy nastala pred takzvanou Udalosťou veľkej oxidácie pred asi 2,4 miliardami rokov. "Zistili sme, že okysličená atmosféra Zeme nebude trvalou súčasťou," ozrejmil Ozaki.
Jedným z hlavných dôvodov tohto posunu je starnúce Slnko, ktorého lúče budú čoraz horúcejšie a uvoľnia viac energie. Vedci vypočítali, že to povedie k zníženiu množstva oxidu uhličitého v atmosfére, pretože CO2 absorbuje teplo a potom sa rozkladá. Informácie priniesol vedecký časopis New Scientist.