JOHANNESBURG - Nová mutácia koronavírusu odhalená prvýkrát vlani v októbri v Juhoafrickej republike nespôsobuje závažnejší priebeh ochorenia COVID-19, je ale o 50 percent nákazlivejšia. S odvolaním na juhoafrických vedcov o tom v pondelok informovala agentúra AFP.
Hrozivé správy: V Rusku zaznamenali už 1500 mutácií KORONAVÍRUSU!
Juhoafrická republika, ktorá má 57 miliónov obyvateľov, zaznamenala už viac než 1,3 milióna potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Na COVID-19 tu zomrelo približne 37 000 ľudí. Nová mutácia vírusu SARS-CoV-2 je teraz v JAR už dominantná. Počas aktuálnej druhej vlny pandémie sa podľa doktorky Waasily Jassatovej síce zvýšil počet ľudí hospitalizovaných v nemocniciach, ale nie úmrtnosť.
Nejasné zatiaľ je, do akej miery dokážu pred covidom-19 spôsobeným juhoafrickou mutáciou ochrániť ľudí súčasné vakcíny. Jasnú odpoveď na to miestni vedci nemajú. "Máme ale dôvod byť znepokojení," uviedol virológ Alex Sigal. Podľa neho totiž mnoho ľudí protilátky po prekonaní covidu-19 počas prvej vlny pandémie v JAR neochránili pred opätovným ochorením spôsobeným novou mutáciou počas druhej vlny. Juhoafrická mutácia je jedným z nových variantov vírusu SARS-CoV-2. Bola zaznamenaná už v množstve krajín sveta vrátane Európy. Ďalšie nové mutácie vedci odhalili v Británii a Brazílii.