KONYA - V oblasti Konya Plain na juhu Turecka narazil vlani miestny farmár na kameň s prehistorickým nápisom, ktorý upútal miestnych archeológov. Artefakt objavený úplnou náhodou sa stal pre odborníkov obrovskou výzvou a zároveň prvým krokom k odhaleniu doteraz neznámeho kráľovstva.
Minulý rok upútal pozornosť tureckého farmára kameň zdobený záhadnými nápismi a znakmi, ktorý vytŕčal z kanála. Okamžite kontaktoval archeológov, ktorí mapujú oblasť v rámci iniciatívy Türkmen-Karahöyük. Tí datovali vzácny kúsok do 8. storočia pred naším letopočtom. "Hneď nám bolo jasné, že tie znaky sú v jazyku Luwian. Je v nich zmienka o vojenskom víťazstve," uviedol archeológ James Osborne z Univerzity v Chicagu pre portál Science Alert.
Po dlhšom prieskume však archeológov prekvapilo, že nešlo o hocijaké víťazstvo, ale o porážku kráľovstva Frýgie, ktoré bolo založené v 8. storočí pred n. l. Lingvistická analýza ďalej odhalila, že hieroglyfy pochádzajú z obdobia panovania kráľa Midasa, ktorý stál na čele krajiny v období jej najväčšieho rozkvetu. Znaky na kameni majú tiež špeciálnu hieroglyfickú symboliku, z ktorej vyplýva, že víťazné posolstvo prišlo od kráľa Hartapu a že Midas bol v jeho zajatí. Archeológov však najviac prekvapil fakt, že oblasť Türkmen-Karahöyük mohla byť centrom nového, doteraz neznámeho kráľovstva.
"O jeho existencii sme vôbec nevedeli. Zrazu sme mali nové informácie týkajúce sa doby železnej na Strednom východe. Kameň odhaľuje príbeh starodávneho kráľovstva, ktoré porazilo Frýgiu a kráľa Midasa, o ktorom je známe, že všetko, čoho sa dotkol, premenil na zlato," nadchýna sa Osborne. Výskumný tím je však stále iba na začiatku a čaká ich veľa práce. Doterajšie zistenia sú zatiaľ iba predbežné, vedci potrebujú ďalšie dôkazy.