Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Observatórium na Havaji odhalilo desivé fakty: Toto sa ešte v dejinách ľudstva nestalo!

Observatórium na Havaji Zobraziť galériu (3)
Observatórium na Havaji (Zdroj: TASR/AP/Richard Vogel)

WASHINGTON - Stúpajúci trend v atmosférickej koncentrácii oxidu uhličitého tento rok pokračuje aj napriek poklesu emisií spojeného s opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Meteorologické observatórium na sopke Mauna Loa na Havajských ostrovoch v máji opäť zaznamenala rekordný podiel tohto skleníkového plynu v ovzduší.

Ohromujúce odhalenie vedcov o pandémii: 7. apríla to bolo najviditeľnejšie!

Koncentrácia CO2 býva najvyššia práve v piatom mesiaci roka. Tentokrát podľa amerických vedcov dosiahla hodnotu 417,1 častice na milión, zatiaľ čo vlani bol mesačný priemer necelých 415. Denník Washington Post napísal, že oxidu uhličitého je aktuálne v atmosfére najviac v dejinách ľudstva a pravdepodobne tiež najviac za posledné tri milióny rokov. Meteorológovia zaznamenali nárast napriek tomu, že v mnohých krajinách bolo v súvislosti s bojom proti pandémii pozorované spomalenie emisií. Americký Národný úrad pre oceán a ovzdušie (NOAA) a Scrippsov inštitút oceánografie ale vysvetľujú, že tento pokles nevyvažuje značné sezónne výkyvy v koncentrácii CO2, ktoré sú spôsobené reakciou rastlín a pôdy na meteorologické faktory. 

Observatórium na Havaji odhalilo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

"Správa, že reakcia na koronavírusovú pandémiu nemala väčší vplyv na úroveň CO2, možno ľudí prekvapí. Ale hromadenie tohto plynu je trochu ako skládka s odpadom. S tým, ako ho vypúšťame, sa ďalej hromadí. Kríza priniesla spomalenie emisií, ale nie také, aby sa to na Mauna Loa znateľne prejavilo. Viac bude záležať na tom, akou trajektóriou sa vydáme v náväznosti na túto situáciu," vyhlásil profesor Ralph Keeling zo Scrippsovho inštitútu.

Observatórium na Havaji odhalilo
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Ústav uviedol, že rast hodnôt registrovaných na Havaji by sa spomalil až po šiestich až dvanástich mesiacoch, kedy by emisie oxidu uhličitého boli oproti normálu nižšie zhruba o 25 percent. Medzinárodný tím vedcov minulý mesiac publikoval štúdiu, ktorá pre tento rok predpovedá medziročný pokles emisií CO2 maximálne o sedem percent. 

Viac o téme: EmisieHavajOxid uhličitýKoronavírusSklenikové plyny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu