WASHINGTON - Stúpajúci trend v atmosférickej koncentrácii oxidu uhličitého tento rok pokračuje aj napriek poklesu emisií spojeného s opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Meteorologické observatórium na sopke Mauna Loa na Havajských ostrovoch v máji opäť zaznamenala rekordný podiel tohto skleníkového plynu v ovzduší.
Ohromujúce odhalenie vedcov o pandémii: 7. apríla to bolo najviditeľnejšie!
Koncentrácia CO2 býva najvyššia práve v piatom mesiaci roka. Tentokrát podľa amerických vedcov dosiahla hodnotu 417,1 častice na milión, zatiaľ čo vlani bol mesačný priemer necelých 415. Denník Washington Post napísal, že oxidu uhličitého je aktuálne v atmosfére najviac v dejinách ľudstva a pravdepodobne tiež najviac za posledné tri milióny rokov. Meteorológovia zaznamenali nárast napriek tomu, že v mnohých krajinách bolo v súvislosti s bojom proti pandémii pozorované spomalenie emisií. Americký Národný úrad pre oceán a ovzdušie (NOAA) a Scrippsov inštitút oceánografie ale vysvetľujú, že tento pokles nevyvažuje značné sezónne výkyvy v koncentrácii CO2, ktoré sú spôsobené reakciou rastlín a pôdy na meteorologické faktory.
"Správa, že reakcia na koronavírusovú pandémiu nemala väčší vplyv na úroveň CO2, možno ľudí prekvapí. Ale hromadenie tohto plynu je trochu ako skládka s odpadom. S tým, ako ho vypúšťame, sa ďalej hromadí. Kríza priniesla spomalenie emisií, ale nie také, aby sa to na Mauna Loa znateľne prejavilo. Viac bude záležať na tom, akou trajektóriou sa vydáme v náväznosti na túto situáciu," vyhlásil profesor Ralph Keeling zo Scrippsovho inštitútu.
Ústav uviedol, že rast hodnôt registrovaných na Havaji by sa spomalil až po šiestich až dvanástich mesiacoch, kedy by emisie oxidu uhličitého boli oproti normálu nižšie zhruba o 25 percent. Medzinárodný tím vedcov minulý mesiac publikoval štúdiu, ktorá pre tento rok predpovedá medziročný pokles emisií CO2 maximálne o sedem percent.