JAKARTA - Obyvateľov ostrova Sumatra v Indonézii dnes ohrozoval obrovský mrak popola, ktorý zo seba vychrlil stratovulkán (sopka) Sinabung. Sociálne siete okamžite zaplavili videá, na ktorých je zachytený obrovský čierny dym, ktorý stúpa k oblohe. Po sérii nepríjemných udalostí tohto roka je tento jav opäť niečím, čo rozhodne ľuďom nevracia optimizmus.
Indonézska sopka Sinabung podľa ABC News prejavila svoju nečakanú aktivitu práve v pondelok, keď vypustila na oblohu stĺpec sopečného materiálu s výškou až 5 000 metrov. Tento popol sa následne začal usádzať na okolité cesty a polia v obciach. Sopka pritom za posledné desaťročie ohrozovala obyvateľov ostrova viackrát. Išlo o erupcie, pri ktorých hlásili aj obete.
Popol sa začal usádzať po okolí
"Padajúce štrky a popol sa nahromadili až do piatich centimetrov v už opustených dedinách na svahoch sopky," uviedol Armen Putra, úradník monitorovacieho stanovišťa Sinabung na ostrove Sumatra. Našťastie po erupcii podľa prvotných informácii došlo k masívnej evakuácii a podľa prvotných správ nedošlo zatiaľ k vážnemu úrazu alebo smrteľnému poraneniu.
Je potrebné sa vyvarovať ďalšej hrozbe
Dedinčanom sa nateraz odporúča zostať 5 kilometrov od krátera sopky a mali by si byť vedomí nebezpečenstva prichádzajúcej lávy. Popol doteraz neochromil ani leteckú dopravu, uviedlo to tamojšie ministerstvo dopravy.
Po prebudení je sopka čoraz agresívnejšia
Sopka Sinabung je momentálne jedna z dvoch, ktorá sa v súčasnosti v Indonézii prebudila. Spala až štyri storočia a potom vybuchla v roku 2010, pričom zabila dvoch ľudí. Ďalšia erupcioa bola v roku 2014, kedy zahynulo 16 ľudí, zatiaľ čo pri erupcii v roku 2016 zomrelo sedem ľudí.
Sinabung patrí medzi viac ako 120 aktívnych sopiek v Indonézii, ktoré sú náchylné na seizmické otrasy kvôli svojej polohe na tichomorskom „ohnivom kruhu“, oblúku sopiek a zlomových čiar obkľučujúcich Tichú panvu.