LONDÝN - Napriek nespochybniteľným dôkazom o otepľovaní podnebia existuje ešte stále veľa pochybovačov, ktorí popierajú tento fakt. Štúdia zameraná na pozorovanie klímy v poslednom desaťročí však potvrdila, že globálne teploty od marca 2012 každý deň iba narastajú. Vedci preto apelujú na nevyhnutnosť medzinárodného dialógu o zmene podnebia.
Globálne otepľovanie je dlhodobo diskutovaná téma. Mnohí závažnosť tohto pojmu popierajú alebo ho aspoň zľahčujú. Nedávna štúdia vedcov zo švajčiarskeho Inštitútu pre vedu o atmosfére a klíme, Federálneho technologického inštitútu a nórskeho Inštitútu biohospodárskeho výskumu ale svojimi zisteniami opäť raz potvrdila, že je to nepopierateľný fakt.
Sledovaním údajov o počasí na viacerých miestach po celom svete autori štúdie vypočítali globálnu dennú teplotu za niekoľko uplynulých desaťročí. Po porovnaní s hodnotami založenými na štatistických modeloch sa tak dopracovali k akémusi "odtlačku prsta" zmeny klímy, ktorý mohli potom sledovať v ktorýkoľvek deň v danom období. Výskum, ktorého výsledky boli zverejnené v odbornom časopise Nature Climate Change, ukázal, že každý deň od marca 2012 globálne teploty prevyšovali hodnoty očakávaných prírodných modelov.
Pozorovanie počasia počas ktoréhokoľvek dňa odhaľuje kľúčové informácie o stave našej klímy. Experti si myslia, že za stanoviskami skeptikov, ktorí nepripúšťajú existenciu globálneho oteplenia, môže stáť aj fakt, že mnohí si nesprávne zamieňajú pojmy podnebie a počasie.
Ak napríklad v určitých lokalitách zúri mrazivé počasie, tak sú presvedčení o tom, že nedochádza ku globálnemu otepľovaniu. Lenže aj keď je na jednom konkrétnom mieste neprimerane chladno, na iných miestach je naopak tak horúco, že priemerná globálna teplota v daný deň je vyššia, ako by mala byť. Je preto potrebné oddeliť pojem počasie od pojmu podnebie a neuspokojovať sa so stavom regionálnych teplôt, pretože až výsledky a hodnoty celkového globálneho merania hodnôt poskytujú skutočné informácie o stave podnebia.