LONDÝN - Hľadanie partnera cez sociálne siete patrí ku každodennej realite. Názory na takúto formu pátrania po spriaznenej duši sa rôznia a zvyčajne sa odvíjajú od vlastných skúseností. Mnohí ľudia zostali rozčarovaní po tom, ako sa s človekom z druhej strany počítača nakoniec stretli osobne a zistili, ako veľmi sa fotografie líšia od reality. Podobizeň tváre či postavy však už nie je to jediné, na čo vás môžu zoznamovaniachtiví špekulanti nachytať.
Časy, keď fotografie na zoznamkách korešpondovali s realitou, sú už nenávratne fuč. Fotofiltre, aplikácie, či vylepšené šošovky odhryzli z podobizne užívateľov kus reality. O to väčší šok potom nastane pre tých, ktorí sa nakoniec po komunikácii cez sociálnu sieť aj stretnú. A ak dokáže druhá strana udržať rozčarovanie na uzde, ide o ten najlepší koniec virtuálneho príbehu.
Ľudia zneužívajú cudzie fotky
Pre prípady oklamaných užívateľov, ktorí sa dali nachytať, sa na sociálnych sieťach začal používať názov "catfishing". Spájaný je s neprimeraným skrášľovaním a vylepšovaním vlastných fotografií za účelom niekoho uloviť. Časom sa týmto pojmom začalo označovať aj kradnutie identity.
Išlo o akýsi vyšší level, kedy sa lovec ani neunúva s úpravou vlastnej fotografie, ale rovno do svojho profilu stiahne obrázok iného (lepšie vyzerajúceho) človeka a tvrdí, že vyzerá presne tak, ako na fotke. Sociálne siete a denníky tak denne zaplavujú príbehy internetových lások plné trpkosti, hnevu a podrazeného sebavedomia. A množia sa aj trestné oznámenia na tých, ktorí cudzie fotografie takto zneužili.
Optický klam mužov odhalený
Zdá sa však, že pri zoznámeniach istého typu vylepšenia tváre a postavy nestačia a čím ďalej, tým viac sa hovorí o tzv. cockfishingu. Páni totiž pochopili, že mnohé dámy naozaj nerady kupujú mačky vo vreci a ak si už nájdu čas na schôdzku, chcú mať absolútnu istotu v tom, že dôjde k ich uspokojeniu po každej stránke. Pred stretnutím tak chcú vidieť z potenciálneho partnera oveľa viac ako iba tvár a zaujíma ich, čo drieme v jeho nohaviciach.
Muži preto s radosťou fotografujú svoj pohlavný úd v blízkosti rôznych malých predmetov, aby vynikol rozdiel vo veľkosti a stal sa tým najlepším lákadlom. Mnohí páni však vylepšujú aj tieto fotografie už spomínanými fotofiltrami a aplikáciami. Samozrejme, že všetko robia s tým najlepším úmyslom a v nádeji, že vo chvíli, keď budú musieť odhaliť pravdu, nejako to ukecajú a partnerku nakoniec nalomia na sex.
Ženy už vedia, ako na klamárov
Množenie sa prípadov cockfishingu už prinútilo ženy otvorene poradiť iným, ako sa majú podobnej trápnej situácii vyhnúť. Najlepšie je vraj požiadať potenciálneho partnera o akýsi priamy prenos cez video. Takýmto spôsobom sa totiž nedá nič maskovať a upravovať. Zdatnejšie lovkyne tiež odporúčajú, aby si menej skúsené ženy dávali pozor aj na fotky, kde sú machule, rôzne tiene, či čiary alebo sú penisy fotené z divných uhlov. Zaručene vraj ide o podvodníka. A, mimochodom, páni, už viaceré prieskumy potvrdili, že ženy neuprednostňujú mužov s veľkými penismi. Stále je favoritom priemerná veľkosť, pretože urastená mužská pýcha nie je zárukou uspokojenia a dokonalého sexuálneho zážitku.
Poslal vám už niekedy nejaký chlap fotku svojho penisu? Máme pre vás dobrú správu
A čo hovoria na tento spôsob klamania odborníci? Podľa nich ide o nebezpečný druh správania. Neistí ľudia, ktorí sa boja s niekým zoznámiť, sú po podobných skúsenostiach ešte neistejší a menej sebavedomí. A keďže každá palica má dva konce, klamári časom skončia ako stroskotanci na opustenom ostrove virtuálnej reality úplne sami.