LONDÝN - Najčastejšou príčinou úmrtia v bohatých štátoch je v súčasnosti rakovina a nie srdečné choroby, ako to bolo doposiaľ. Ak bude súčasný trend pokračovať, môže sa rakovina v priebehu niekoľkých desiatok rokov stať najväčším zabijakom na svete. S odvolaním na štúdie publikované v lekárskom časopise The Lancet o tom informovala agentúra Reuters.
Závery vedcov boli publikované v dvoch rozsiahlych štúdiách. Na základe skúmaných dát uvádzajú, že nastala nová a globálna epidemiologická premena medzi rôznymi typmi chronických ochorení. Napriek tomu, že na kardiovaskulárne ochorenia stále na svete umiera najviac ľudí v strednom veku, vo vyspelých krajinách teraz rakovina v porovnaní so srdečnými chorobami zabíja dvojnásobok ľudí.
V roku 2017 bola rakovina v celosvetovom meradle druhou najčastejšou príčinou smrti, uviedol spoluautor štúdie Gilles Dagenais s tým, že s pokračujúcim poklesom počtu úmrtí na kardiovaskulárne choroby by sa rakovina mohla čoskoro stať najväčším zabijakom. Z odhadovaných 55 miliónov úmrtí na svete v roku 2017 viac ako 17 miliónov ľudí zomrelo v dôsledku kardiovaskulárneho ochorenia, teda okrem iného na zlyhanie srdca, infarkt či mŕtvicu. Zhruba 70 percent prípadov bolo spojených s vysokým krvným tlakom, vysokým cholesterolom, zlou stravou či fajčením - teda s faktormi, ktoré možno ovplyvňovať správnou životosprávou.
V uplynulých desaťročiach k dramatickému zníženiu počtu úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia prispeli lieky na zníženie vysokého krvného tlaku a hladiny cholesterolu. Vyšší počet úmrtí na kardiovaskulárne choroby v rozvojových štátoch tak podľa Dagenaisa súvisí zrejme s tamojšou nižšou kvalitou zdravotníctva. V chudobnejších krajinách bolo menej ľudí hospitalizovaných a na srdečné choroby bolo predpísaných menej liekov.
Pijete sladké nápoje alebo džúsy? Už tretina plechovky denne dokáže vážne ohroziť váš život
Vedci analyzovali údaje z Argentíny, Bangladéša, Brazílie, Kanady, Čile, Číny, Kolumbie, Indie, Iránu, Malajzie, Pakistanu, Filipín, Poľska, Saudskej Arábie, Juhoafrickej republiky, Švédska, Tanzánie, Turecka, Spojených arabských emirátov a Zimbabwe.