KILIMANDŽÁRO - Na úpätí afrického pohoria Kilimandžáro žijú veľmi zvláštne tvory, jedným z nich je chocholatka Abbottova. Ide o druh antilopy, ktorá sa na fotografiách prvýkrát objavila v roku 2003. Vedci získali ďalšie zábery týchto plachých zvierat, ktoré sa potulujú vo voľnej prírode Tanzánie.
Skupina ekológov z Univerzity vo Wurzburgu v Nemecku nastražila kamerové pasce na 66 miestach v okolí hory Kilimandžáro. Pasce siahali od savany v nížinatých častiach až po lesné oblasti v stredných nadmorských výškach či krovinatú krajinu vo vyšších nadmorských výškach. V trinástich lokalitách bol zaznamenaný netradičný druh antilopy - chocholatky Abbottovej.
To vedcov viedlo k myšlienke, že vo voľnej prírode sa vyskytuje niekoľko jedincov špeciálneho druhu. Stále však ide o ohrozený druh, podľa odhadov ich v súčasnosti žije menej ako 1500.
"Bohužiaľ, o chocholatke Abbottovej toho veľa nevieme, väčšina našich vedomostí o tomto druhu pochádza z výskumov iných vedcov," uviedol Frederike Gebert z Katedry ekológie zvierat a tropickej biológie.
Okrem toho ekológovia získali zábery ďalších 22 druhov divých zvierat, ktoré žijú v oblasti pohoria rozprestierajúceho sa v Tanzánii a Keni. Na záberoch vidno kríkové ošípané, ježovce, menšie druhy kudu či žlté paviány.
Experti tiež sledovali, ako zmena klímy či ľudský zásah do prírody ovplyvňuje výskyt týchto vzácnych druhov. "V prípade veľkých cicavcov je biodiverzita v prírodných rezerváciách obzvlášť vysoká, zatiaľ čo v nechránených oblastiach klesá o 53 percent. Deje sa to aj napriek tomu, že mnohé z nechránených oblastí majú prírodnú vegetáciu," vysvetlil spoluautor štúdie Ingolf Steffan-Dewenter.