V Českej a Slovenskej republike je len menej ako 5 % abstinentov. Je zásadný rozdiel počas vývoja mladého mozgu, či človek začne s návykovými látkami v dvanástom alebo osemnástom roku života. Na prevenciu pred návykovými látkami vplýva množstvo faktorov: strava, výchovný štýl rodičov, prístup pedagógov a prostredie, kde mladí ľudia žijú a vyrastajú. Aj toto sa dozvedeli účastníci ďalšej série odborných seminárov Drogy a prevencia 2018.
Rôzne formy závislosti predstavujú pre spoločnosť obrovské riziká. Čo sa deje v oblasti prevencie drogových závislostí, akým spôsobom možno v budúcnosti zlepšiť stav poskytovania programov v uvedenej oblasti na úrovni štátnych alebo neziskových organizácií a čo nové sa odohráva vo vede, ktorá má dopad na uvedenú oblasť, aj to boli okruhy tém odborného seminára, ktorý sa uskutočnil v Bratislave, Ružomberku a Nitre s prednášajúcim profesorom Michalom Miovským, renomovaným klinickým psychológom, prednostom Kliniky adiktológie v Prahe.
Návštevníci akcie mali šancu obohatiť svoje poznatky a informácie vrátane tých, že prevencia nefunguje, ak mladých ľudí zastrašujeme, prípadne im ukazujeme negatívne obrazy. Téma drogy a prevencia patrí medzi témy, ktoré musí aj samotný odborník prednášať mladým ľuďom s citom.
Snahou odborníka bolo upozorniť, že vo vede vyrastá veľká tematická oblasť, ktorá má v budúcnosti obrovskú perspektívu. Ide o odbor prevencie užívania návykových látok, prevencie šikanovania, sexuálneho rizikového správania či extrémnych prejavov agresivity.
Podujatie bolo ďalšou zo sérií odborných seminárov realizovaných s podporou Ministerstva zdravotníctva SR, zastrešenou občianskym združením MAJME SRDCE PRE DETI.