INDONÉZIA - Radarové snímky japonskej Aerospace Exploration Agency zachytili rozdiel vo veľkosti vulkánu Anak Krakatau pred jeho posledným výbuchom a po ňom. Práve táto explózia bola spúšťačom cunami, ktoré pred niekoľkými dňami zasiahlo pobrežie Sundského prielivu.
Smrteľnú vlnu cunami, ktorá podľa poslednej bilancie pripravila o život 430 ľudí, spustila explózia sopky Anak Krakatau. Práve masívny zosuv steny vulkánu rútiacej sa do mora vytvoril obrovskú vlnu a tá zasiahla pobrežné oblasti Sundského prielivu medzi indonézskymi ostrovmi Jáva a Južná Sumatra.
Posledné radarové snímky japonskej Aerospace Exploration Agency už odhalili rozdiel vo veľkosti ničivého vulkánu. Ten je teraz oveľa menší ako pred výbuchom a na záberoch vidno, že juhozápadný svah obrovskej sopky po poslednej erupcii doslova zmizol. Podobné snímky už vyhotovila aj Európska vesmírna agentúra.
„Pochopiť to, čo sa deje a čo sa stane v samotnom vulkáne, je teraz obrovská výzva,“ komentoval zábery Dave Petley z univerzity v Sheffielde. Indonézske úrady totiž aj naďalej varujú ľudí, aby zostali mimo pobrežia Sundského prielivu kvôli riziku ďalšieho cunami. Vlny vznikajúce v okolí ostrova sa totiž aj naďalej šíria a podľa odborníkov môžu signalizovať príchod ďalšej explózie.
Čítajte aj: Príroda sa hlási o slovo: VIDEO Sopky sa prebúdzajú, zemetrasenia v obľúbenej turistickej destinácii
Anak Krakatau v preklade znamená dieťa Krakatau a ide o vulkán, ktorý je potomkom neslávne známej sopky Krakatau. Tá zasiahla globálnu klímu svojou masívnou erupciou v roku 1883. Tento vulkán sa prvýkrát vztýčil nad hladinu mora v roku 1929 a podľa Indonézskej vulkanologickej agentúry stále narastá.