BUDAPEŠŤ/PRAHA - Maďarský nacistický zločinec László Csatáry, ktorý zomrel pred piatimi rokmi, 10. augusta 2013, pôsobil počas druhej svetovej vojny ako vedúci polície v košickom gete. Podľa Wiesenthalovho centra, ktoré stíha nacistických zločincov, sa na jar 1944 aktívne podieľal na deportáciách 15.700 Židov do tábora smrti v Osvienčime. Už v roku 1948 bol vo vtedajšom Československu v neprítomnosti odsúdený na trest smrti. Spravodlivosti však Csatáry unikol.
Tragický príbeh Anny Frankovej sa mohol skončiť úplne inak: Keby sa rodine TOTO podarilo...
Z košického geta (vtedy patrilo Maďarsku) odchádzali transporty do Osvienčimu. Csatáry údajne zadržaných ľudí pravidelne trýznil, a to bez ohľadu na okolnosti a ich pohlavie, vek či zdravotný stav. Veľmi sa vraj vyžíval v bezdôvodnom bičovaní nahých žien.
Na konci vojny Csatáry ušiel z Maďarska a usadil sa v Kanade, ktorá mu v roku 1955 udelila občianstvo. Tu obchodoval s umeleckými dielami. Po 22 rokoch však musel krajinu opustiť, pretože vyšlo najavo, že občianstvo získal na základe falošných údajov.
V roku 2012 Csatáryho v Budapešti vyfotografovali novinári z britského denníka The Sun, než ho ale chytila polícia, tak opäť zmizol. Až po medzinárodnej kritike sa polícia pustila do urputnejšieho pátrania a zadržala ho. Následne na neho uvalila domácu väzbu.
O Csatáryho vydanie žiadalo Slovensko, ktoré kvôli tomu prekvalifikovalo jeho trest smrti na doživotné väzenie. Trest smrti bol totiž v Československu zrušený na začiatku 90. rokov, a tak nemohol byť vykonaný.
Nové spovede o Csatáryho krutosti: Pri jeho zverstvách by sa červenali aj gestapáci!
Csatáry svoju vinu vždy popieral. Až do svojej smrti tvrdil, že bol len akýmsi prostredníkom medzi maďarskými a nemeckými úradmi, ktorý mal veľmi obmedzené právomoci. Zomrel v nedožitých 99 rokoch.