KÁTHMANDU - Nepálske úrady v piatok informovali o smrti mladej ženy, ktorá v súlade miestnymi zvykmi musela počas menštruácie opustiť svoje obydlie a žiť mimo dediny. Dvadsaťjedenročná žena, ktorej telo sa našlo v pondelok, sa zrejme otrávila splodinami horenia. Napriek mnohým námietkam verejnosti sa táto vysoko nehumánna tradícia dodržiava aj naďalej.
Takáto prax je oficiálne zakázaná už desať rokov, ale tradícia napriek tomu pretrváva v mnohých komunitách prevažne hinduistického Nepálu. V súlade s touto tradíciou je žena počas menštruácie považovaná za nečistú, nesmie sa preto dotýkať jedla určeného pre iných ľudí, náboženských symbolov, dobytka a ani iných ľudí. Spať musí v maštali alebo chatrči vzdialenej od svojho domu.
V niektorých regiónoch sa dodržiavanie tohto zvyku vyžaduje aj od žien tesne po pôrode. Okrem vládneho zákazu izolácie žien nepálsky parlament vlani v auguste schválil zákon, ktorý okrem iného stanovuje trest väzenia pre každého, kto by nejakú ženu nútil, aby v súlade so zaužívaným zvykom počas menštruácie opustila svoje obydlie a nedotýkala sa ľudí, zvierat ani potravín.
Obyčaj má totiž za následok smrť mnohých žien - v dôsledku prechladnutia, útokov divých zvierat či infekcie. K zatiaľ poslednému prípadu došlo vlani v júli, keď 18-ročné dievča bolo donútené k "menštruačnému exilu" a zomrelo na uštipnutie hadom. Ďalšia žena zomrela na otravu splodinami horenia v maštali, kam sa pre menštruáciu bola nútená uchýliť.
Podľa nového zákona môže byť každý, kto by nejakú ženu nútil dodržiavať spomínanú tradíciu, odsúdený na tri mesiace väzenia a/alebo pokutu vo výške 3000 rupií (25 eur). Prijatý zákon kriminalizuje aj ďalšie hlboko zakorenené tradície, ktoré poškodzujú ženy, vrátane otroctva, útokov kyselinou a zvyku, keď rodina nevesty musí vyplatiť ženíchovi a jeho rodine veno.