PASADENA - Možnosti života po smrti dlhodobo sledoval fyzik Sean Carroll z Institute of Technology v Kalifornii. Svoj výskum založil na jednoduchých fyzikálnych zákonoch a ich fungovaní v ľudskom tele a najmä v mozgu. Výsledok štúdie zrejme nijako nepoteší tých, ktorí veria v posmrtný život.
Carroll študoval problematiku života po smrti dlhé roky. Ako správny vedec sa ku všetkým tajomným príbehom o komunikácii medzi živými a mŕtvymi staval vždy skepticky. Svoje odmietavé názory na existujúci posmrtný život sa preto rozhodol aj vedecky odôvodniť. Štúdiu založil na princípe fungovania fyzikálnych zákonov prebiehajúcich v ľudskom mozgu. "Podľa týchto zákonov nie je možné, aby informácie uložené v mozgu pretrvali po tom, ako zomrieme," tvrdí.
Americký expert v štúdii uvádza, že vedomie je poháňané atómami a elektrónmi v mozgu. Tie vo chvíli, keď človek zomrie, prestanú fungovať a myseľ sa stáva neaktívnou. Je preto vylúčené, aby v mozgu zostali uložené nejaké informácie. "Možno budú mnohí sklamaní, ale život po smrti je nemožný, pretože naše vedomie nemôže byť oddelené od nášho tela. S fyzickou smrťou zomiera aj vedomie."
Muž sa ocitol na hranici medzi životom a smrťou: Viem, kam chodia dobré duše a kam tie zlé
Podľa Carrolla sú teda všetky vyhlásenia o existujúcej forme života po smrti nepravdivé. "Akékoľvek pretrvávanie ľudského vedomia po fyzickej smrti je nemožné. Boli by tým porušené každodenne fungujúce fyzikálne zákony," uzavrel túto tému.