LONDÝN - Zvláštne zvuky, ktoré pripomínajú explózie, sú zaznamenávané na mnohých miestach našej planéty už niekoľko rokov. Napriek častému výskytu je ich pôvod niekedy záhadný a nedá sa presne identifikovať. Najčastejšie je pripísaný lietadlám a padajúcim meteoritom. V úzadí však nezostávajú ani konšpiračné teórie spájajúce tieto explózie so zásahom mimozemských civilizácií.
VedNaposledy sa hlasné zvuky objavili v severnej časti Alabamy, ale nie je to zďaleka jediné miesto, kde boli zachytené. Iba v tomto roku zaznamenali obyvatelia podobné detonácie viac ako šesťdesiatkrát v rôznych lokalitách našej planéty. Počuli ich v ďalšom americkom štáte Michigan, v Laponsku, welšskom Swansea či anglickom grófstve Yorkshire. Najčastejšou príčinou je podľa odborníkov prelet lietadla alebo pád meteoritu. Dôvodom môžu byť aj vojenské cvičenia, riadené výbuchy, ako aj klimatické výkyvy. Potvrdiť niektorú z mnohých príčin sa však nepodarí vždy, a preto sa záhadné zvuky často stávajú vďačným zdrojom konšpiračných teórií.
Výbuch v Alabame, ktorý bol zaznamenaný 14. novembra, nie je výnimkou. Za oficiálnu príčinu bol považovaný prelet vojenského nadzvukového lietadla, ale túto informáciu ešte stále armáda nepotvrdila. NASA zasa vylúčila pád meteoritu a hoci zvuk zaznamenali aj geológovia, v danej oblasti nebolo žiadne zemetrasenie. Presná príčina ostáva teda neznáma.
Len o deň neskôr, 15. novembra, začali užívatelia bombardovať sociálnu sieť informáciami o podobnej explózii v štáte Idaho. Všetci sa zhodli, že výbuch počuli približne o jedenástej hodine večer nad údolím Lewiston-Clarkston Valley. Doteraz nie je známe, odkiaľ zvuk pochádzal.
Novembrové explózie patria medzi posledné. Predtým niečo podobné zachytili obyvatelia austrálskeho prístavného mesta Cairns. 10. októbra vraj počuli zvuk porovnateľný s pádom meteoritu alebo s výbuchom plynových fliaš. Podľa príspevkov na sociálnej sieti išlo o mimoriadne silnú explóziu, ale presná príčina nie je doteraz jasná. Počas predchádzajúcej noci podobný zvuk spôsobilo lietadlo FA-18 Hornet, no ďalšie prelety nad oblasťou neboli potvrdené.
VIDEO Záhadný zvuk z Mesiaca vydesil NASA: Halucinácie astronautov alebo dôkaz mimozemšťanov?
Dôvody niektorých výbuchov však nezostávajú vždy záhadou. Zvuk šíriaci sa 17. novembra na Laponskom bol zapríčinený pádom meteoritu. Z toho istého dôvodu sa otriasol aj austrálsky polostrov Eyre, 27. októbra. Reálne odôvodnenie majú aj otrasy z Floridy zo 7. mája. Všetky boli spôsobené preletom vojenských lietadiel počas misie, ktorá sa konala v Kennedyho vesmírnom centre.
Záhadné zvuky vo svete v roku 2017:
18. november - Michigan
19. november - Damask (spôsobené leteckým útokom)
17. november - Laponsko (spôsobené pádom meteoritu)
15. november - Idaho
14. november - Alabama
8. november - Tennessee
1. a 2. november - New Jersey a San Diego
27. október - Eyre Peninsula (spôsobené pádom meteoritu)
10. október - Detroit
25. september - St Ives
September 22 - Temple Terrace, Florida
17. september - Maryland, Pennsylvánia, New York, Virginia, Delaware, New Jersey, Ohio a Massachusetts (spôsobené pádom meteoritu)
7. september - Moranbah, Austrália
30. máj - Tauranga, Nový Zéland
26. máj - Kent
13. máj - Ontário, Kanada (spôsobené zemetrasením)
7. máj - Florida (spôsobené tajnou vojenskou misiou)
25. apríl - San Diego
17. apríl - Michigan
15. apríl - Michigan
27. marec - Cornwall
12. marec - New York
27. február - Louisiana
10. február - Pennsylvánia
30. január - Washington D.C
20. január - Swansea
13. január - Marseilles
5. január - Liverpool
4. január - Missouri