LONDÝN - Ako je to naozaj s pranostikami, s pomocou ktorých naši predkovia predpovedali počasie? Fungujú v dnešnom svete a v klíme ovplyvnenej globálnym otepľovaním a skleníkovým efektom? Tím britských vedcov si vybral tie najznámejšie a vyskúšal, ako je to s nimi naozaj.
O Britoch je známe, že sú počasím priam fascinovaní. Počasie na ostrovoch si mnohí spájajú najmä s dažďom. A každý tretí Brit napríklad verí, že keď prší o siedmej ráno, počasie o jedenástej už bude zaručene pekné. Najnovší prieskum dokonca dokázal, že pranostikám verí viac ľudí, ako by ste očakávali.
"Niektoré z nich majú naozaj reálny základ, ale niektoré môžeme považovať iba za príbehy starých materí," vyjadril sa na adresu pranostík meteorológ Charlie Powell. Toto bol dôvod, prečo sa pracovníci Britskej meteorologickej služby rozhodli preveriť, ako to vlastne s pravdivosťou pranostík naozaj je.
1. Červené zore večer - radosť pre farmára
Až 83 percent Britov verí, že je to pravda. Podľa odborníkov je toto tvrdenie do značnej miery správne. Vysoký tlak má tendenciu viesť k dobrému počasiu. A práve zvýšený tlak zachytáva prach a nečistoty vo vzduchu. Tie rozptýlia modré svetlo, červené svetlo zostáva a zapríčiňuje červenkastý vzhľad oblohy.
2. Je príliš chladno na to, aby snežilo
Táto pranostika sa, aspon čo sa týka Britských ostrovov, nezakladá na pravde. Čím je totiž vzduch chladnejší, tým menej vody je vo vzduchu a tým pádom je šanca, že bude snežiť, len veľmi malá. Sú tu však aj ďalšie rozhodujúce faktory, ktoré ovplyvňujú to, či snežiť bude alebo nie. A v Británii sa tak nízke teploty, aby platilo vyššie spomínané, objavujú len zriedka.
3. Kravy si líhajú na zem, keď má pršať
Odborníci s týmto tvrdením nesúhlasia. Kravy si líhajú na zem najmä kvôli odpočinku a s dažďom to vraj nemá nič spoločné.
4. Borovicové šišky sa otvárajú, keď prichádza dobré počasie
55 percent Britov tomu verí a vedci potvrdili, že sa nemýlia. Počas suchého počasia sa šišky vysušia, čomu môžeme pripísať ich otvorený vzhľad. Vo vlhkom počasí zase nasajú vlhkosť a vyzerajú ako zatvorené.
5. Ak bude pršať ráno pred siedmou hodinou, o jedenástej už bude pekne
Tejto pranostike verí 32 percent opýtaných Britov a vedci pripúšťajú, že to čiastočne môže byť pravda. Počasie na ostrovoch je totiž najviac ovplyvnené prúdením od Atlantického oceánu, a preto sa mení tak často. Záleží však aj na tom, aký silný je vietor, ktorý tento dážď "dofúka" na pevninu.