SAINT-MANDRIER-SUR-MER - Potopte sa do hlbín Stredozemného mora, otvorte truhlu a vyberte si svoje víno. Pri Azúrovom pobreží sa nachádza 120 fliaš vína značky Bandol, ktoré sa tam celý rok v hĺbke 40 metrov konzervuje, aby vyzrelo a získalo arómu. To všetko začalo po tom, ako boli objavené amfory staré stovky aj tisíce rokov, vysvetľuje riaditeľ Národnej školy potápačov v Saint-Mandrier na juhovýchode Francúzska, Jérôme Vincent.
Vo vrakoch na dne priezračne modrého mora sa našli fľaše, z ktorých niektoré klesli na dno počas druhej svetovej vojny. Tí, ktorí ich ochutnali, zistili, že víno má veľmi dobrú chuť. Potápači a firma Bandol sa vlani rozhodli vyhľadať vhodné miesto, kam by uložili fľaše vína a nechali ich tam rok zrieť. Ich pátranie ich priviedlo do zóny chránenej francúzskym námorníctvom, kde sa vykonáva výcvik potápačov.
Výrobcovia vína, ktorí sa projektu zúčastnili, sa domnievajú, že zloženie vína pod vodou umožňuje zušľachtenie arómy a uvoľnenie druhotných aróm, vysvetľuje Vincent. Na dno mora tak bolo umiestnených 120 fliaš, zatiaľ čo iných 120 fliaš bolo uložených do pivnice. Po roku budú vína degustované a porovnávané. "Pod vodou je víno zachované v stave dlhej konzervácie, pretože tam nie je kyslík," uvádza Guillaume Tari, jeden z vinárov, ktorí prepožičali svoje vína na experiment.
Červené, biele, ružové - do mora môžu byť ponorené všetky vína. "Pred dvadsiatimi rokmi sme niekoľko mesiacov testovali neďaleko Noirmoutiera (ostrov v Atlantiku) fľaše bieleho, Sancerre a Pouilly, ktoré sme umiestnili do nádrží na ustrice," hovorí reštauratér Philippe Faure-Brac, ktorý sa stal v roku 1992 najlepším someliérom na svete. Spomína na mimoriadne, výborne konzervované vína s plnou chuťou. "Ponorenie vína do morských hlbín zachováva kyslosť, pretože pod vodou nie je veľa svetla, nie je tam ani vzduch, je tam pomerne chladno a stála teplota," dodal.
Vína, ktoré starnú v moci, sú vzácne a drahé, lebo vinár viac riskuje pri manipulácii s nimi a vynakladá na ne viac času a práce. Výrobcovia alkoholických nápojov chcú podobne experimentovať aj s koňankom či rumom. Zatiaľ sa do ukladania vína pod hladinou mora pustilo len veľmi málo vinárov a pravdepodobnosť, že by ste si mohli takéto víno kúpiť, je podľa Faura-Braca takmer nulová.