BRATISLAVA - Rodičia niekedy na zvedavé detské otázky ťažko hľadajú odpovede. Pomôcť by im mohli napríklad aj rady fyzikov a meteorológov. Ak si už celkom presne nepamätáte, ako je to s oblohou a jej modrou farbou, čítajte ďalej. Možno sa dozviete aj čosi navyše.
Obloha je modrá kvôli rozptylu slnečného svetla na molekulách vzduchu, vysvetlili meteorológovia na Facebooku SHMÚ: „Ide o tzv. Rayleighov rozptyl, ktorý prebieha vtedy, ak je vlnová dĺžka svetla (rádovo) väčšia ako rozmer častíc, na ktorých sa svetlo rozptyľuje. Ide o veľmi silnú závislosť, ktorej výsledkom sa modré svetlo rozptyľuje podstatne intenzívnejšie ako červené a máme tak modrú oblohu (v rámci viditeľného spektra má modré svetlo menšiu vlnovú dĺžku ako červené a sú na opačnej strane spektra).“
Odstrašujúce FOTO sily slnka! Greg brigádoval, aby si zarobil na dovolenku, osudová chyba
Ak je ale vlnová dĺžka svetla menšia ako rozmer častíc, svetlo sa rozptyľuje rovnako bez ohľadu na vlnovú dĺžku (tzv. Miehov rozptyl). To spôsobuje bielu farbu oblakov - všetky ich ostatné farby sú podľa meteorológov len „hra tieňov“.
Nie je modrá ako modrá
Nie vždy je však obloha rovnako modrá – niekedy je farba svetlejšia, inokedy sýtejšia. Čím to je? „Ak sa v atmosfére vyskytujú aj iné častice, ktoré majú väčší rozmer, dochádza na nich k druhému typu rozptylu, ktorého výsledkom je biela farba svetla (tak, ako zo zdroja - Slnka),“ spresnil SHMÚ. Obloha potom nie je sýtomodrá ako vo vzduchu bez väčších prímesí, ale je omnoho jasnejšia, pretože každá častica, na ktorej dochádza k rozptylu svetla, sa akoby stáva zdrojom svetla.
„Takýto rozdiel sme pozorovali prostredníctvom našich kamier medzi utorňajším a včerajším ránom. Cez naše územie totiž prešiel v noci na stredu nevýrazný studený front, ktorý priniesol vlhší vzduch v hrubšej vrstve, okrem toho aj vzduch rozvíril, čím dostal do atmosféry viac aerosólu. Podobný efekt napr. pozorujeme aj vtedy, keď sa k nám dostane saharský prach,“ uviedli meteorológovia.