CAMBRIDGE - Ľudia zvyknú očiam pripisovať magickú silu. Podľa niektorých dokážu zvádzať, čarovať, ale aj čítať myšlienky. Kto sa druhému bojí pozrieť do očí, zvyčajne má niečo za lubom, hovorievajú psychológovia a genetici im začínajú dávať za pravdu.
Podľa vedcov je tzv. čítanie myšlienok a emócií z očí možné. Rozhodujú o tom gény, hovorí štúdia Cambridgeskej univerzity zverejnená v magazíne Molecular Psychiatry. Už pred dvadsiatimi rokmi vytvoril tím vedcov tzv. test kognitívnej empatie určený na čítanie myšlienok a pocitov z očí druhého. Do testu výskumníci zapojili 89-tisíc ľudí z rôznych častí sveta a ukázalo sa, že niektorí majú skutočne dar vnímať to, čo si druhý myslí. Neprekvapuje, že ním oplývajú najmä ženy.
Lekár, ktorý hľadá dlhovekosť: Supergény má len malé percento Slovákov
Vedci sa domnievajú, že za schopnosťou „čítať z očí“ stoja u žien genetické varianty na chromozóme 3, u mužov však zrejme schopnosť ovplyvňujú iné gény. Zo zistení výskumníkov vyplýva, že empatia je aj genetickou danosťou a nie každý musí byť touto schopnosťou obdarený rovnako. O sile génov však podstatnou mierou rozhoduje aj výchova a životné skúsenosti, doplnili.