RÍM - Je možné, že sa nám v zimnom období zdá, že kvalita ovocia a zeleniny klesá. V obchodoch môžeme podľahnúť pokušeniu kúpiť si čučoriedky alebo papriky, ktoré zvyčajne jeme v lete, pretože ich považujeme za veľmi prospešné pre zdravie. V skutočnosti je však možné ušetriť peniaze a konzumovať sezónne produkty, píše taliansky denník Corriere della Sera.
Mnoho druhov ovocia a zeleniny, ktoré máme k dispozícii v zime, nám poskytuje bohatý zdroj výživných látok. Veľa koreňovej zeleniny sa zbiera v zime. Napríklad červená repa je známa vysokým obsahom vitamínov, minerálov a karotenoidov, je významným zdrojom vlákniny, kyseliny listovej a vitamínov C, E a K. "Koreňová zelenina je odolná a je omnoho ťažšie jej živiny pri varení zničiť," vysvetľuje hovorkyňa Americkej akadémie výživy a dietetiky Sara Haasová.
Vedci odhaľujú tajomstvo chuti: Nič nepodnecuje mozog tak, ako jedlo, ani sex
Repa je vynikajúci šalát s olivovým olejom, pretože tak absorbujú vitamíny rozpustné v tukoch. Ďalším významným zdrojom živín je fenikel. Obsahuje vitamín C, draslík, vlákninu a kyselinu listovú. Môže sa jesť surový alebo pripravovaný za nízkej teploty do zmäknutia, kedy sa stáva ľahko sladkým.
Ružičkový kel nájdeme v obchodoch po celý rok, ale je to v zime sezónna zelenina, a tak nie je až tak drahá. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vlákniny a antioxidantov. Aby si zachovala svoje výživné látky a absorboval sa vitamín A, je vhodné piecť ho s olivovým olejom, soľou a korením.
Veľmi zdravá je zelenina so zelenými listami. Kapusta, brokolica, špenát či iné sú výbornou alternatívou mliečnych výrobkov ako zdroj vápnika, kyseliny listovej alebo železa, ktoré sú obzvlášť významné pre tehotné ženy.
Citrusové plody máme k dispozícii po celý rok, ale niektoré druhy sú lepšie v zime, pretože vtedy vrcholí ich dozrievanie. Pomaranče, grapefruity a mandarínky sú zasobníkom vitamínu C, A a vlákniny.
Odporučiť možno aj konzumáciu granátových jabĺk, ktorých hlavná sezóna je počas neskorej jesene a na začiatku zimy. Sú bohatým zdrojom antioxidantov, betakaroténu, draslíka a vitamínu C. Jadierka je možné jesť surové ako prídavok do nízkotučného jogurtu alebo sa môžu vymačkať a piť ako ovocný džús.