PRAHA - Britská spisovateľka Wendy Holdenová v Knižnici Václava Havla predstavila svoju knihu o troch mladých matkách, ktoré porodili deti v koncentračnom tábore. Spoločne s autorkou prišli do Prahy zo zahraničia aj potomkovia hlavných hrdiniek - Eva, Mark a Hana, ktorí majú teraz 71 rokov. Holdenová uviedla, že pri písaní knihy "Narodili sa, aby prežili" jej popri samotných detí pomohlo aj pražské Židovské múzeum.
Holdenová pred tromi rokmi vypátrala Evu Clarkovú, ktorá v Británii zhodou náhod žila len hodinu cesty od nej. Zistila, že Eva sa narodila v koncentračnom tábore Češke Anke. Postupne sa spisovateľka zoznámila ešte s ďalšími "deťmi" Hanou Lomovou-Moran a Markom Olskym, ktorí s Evou zdieľali rovnaký osud. Ich matky Priska a Rachel boli zo Slovenska a Poľska. Spisovateľka potom pri svojom bádaní navštívila okrem iného Terezín, Osvienčim, Mauthausen, kde sa ženy s novorodencami dočkali konca vojny, aj miesta, kde sú ženy pochované: český Dřevíkov, Bratislavu a Nashville.
Eva česky spomínala na to, že jej matka pochádzala z Třebechovice pod Orebem a ako prvá z rodiny išla študovať na univerzitu. Študentkou práv však nakoniec mohla byť kvôli príchodu Nemcov len rok. Hana výbornou slovenčinou dodala, že jej matka bola učiteľka, ktorá pred vojnou aktívne športovala a viedla bohatý spoločenský život. Mark uviedol, že sčítaný dedko jeho matku paradoxne viedol k láske k nemeckej literatúre a kultúre.
Všetky tri mladé ženy otehotneli so svojimi manželmi, ktorí holokaust neprežili. V koncentračných táboroch svoj stav tajili, a to aj pred príbuznými. Umožnilo im to jednak voľné erárne oblečenie, jednak to, že vzhľadom na podvýživu vážili aj v poslednom štádiu tehotenstva približne 35 kilogramov. Prešli Osvienčim a ku koncu vojny sa všetky tri stretli v pracovnom tábore Freiberg. Na ceste vlakom do Mauthausenu im pomohli obyvatelia Hornej Brezy, ktoré vyčerpaným a premrznutým väzňom priniesli vodu a jedlo. Deti sa narodili pri transporte len niekoľko dní po sebe.