LONDÝN - Priemerne najvyšší muži sú v Holandsku, najvyššie ženy zasa v Lotyšsku. S týmito zisteniami prišli bádatelia z londýnskej Imperial College, ktorí svoju štúdiu publikovali v utorok v magazíne eLife. Podľa britských vedcov priemerný Holanďan meria v súčasnosti 183 centimetrov a priemerná Lotyška 170 centimetrov. Najhoršie však nedopadli ani Slovenky, ktoré skončili so 167,5 cm na šiestej priečke.
Technika našich starých mám je stále účinná: TRIK, ako čo najrýchlejšie upokojíte dieťatko
Vedci analyzovali údaje o rastových trendoch vo viac než 200 krajinách sveta od roku 1914 so zámerom stanoviť priemernú výšku ľudí narodených v rokoch 1896 až 1996. "Byť vyšší je spájané s väčšou dĺžkou života, ako aj s vyšším vzdelaním a zárobkom," uvádzajú britskí vedci v predmetnej štúdii, z ktorej citovala agentúra DPA.
Najvyšší skok v parametroch vzrastu zaznamenali vedci u juhokórejských žien (20,2 centimetra) a iránskych mužov (16,5 centimetra). Naopak, veľmi malé zmeny boli zistené v niektorých subsaharských afrických krajinách a v južnej Ázii.
Priemerne najnižší muži na planéte žijú momentálne vo Východnom Timore (160 centimetrov), ženy s najnižším vzrastom možno nájsť v Guatemale. Priemerná 18-ročná Guatemalčanka totiž podľa danej štúdie meria 150 centimetrov. Muži i ženy v Británii vyrástli za uvedené obdobie o 11 centimetrov, pričom priemerný Brit má 178 centimetrov a priemerná Britka 164 centimetrov.
Americkí muži počas storočia vyrástli o šesť centimetrov, ženy o päť centimetrov. V aktuálnom rebríčku im patrí 37., respektíve 42. miesto. Štúdia tiež odhalila, že ľudia v Japonsku, Číne a Južnej Kórei sú dnes omnoho vyšší než ich predkovia spred 100 rokov. Za kľúčové faktory tohto fenoménu označujú vedci dobrú zdravotnú starostlivosť, výživu a hygienu obyvateľstva.
Stanica BBC prináša prehľad prvej desiatky priemerne najvyšších ľudí sveta:
Muži: 1. Holandsko, 2. Belgicko, 3. Estónsko, 4. Lotyšsko, 5. Dánsko, 6. Bosna a Hercegovina, 7. Chorvátsko, 8. Srbsko, 9. Island, 10. Česko. 17. Slovensko (179,5 cm).
Ženy: 1. Lotyšsko, 2. Holandsko, 3. Estónsko, 4. Česko, 5. Srbsko, 6. Slovensko, 7. Dánsko, 8. Litva, 9. Bielorusko, 10. Ukrajina.