RÍM - Či už ide o rozvod, odlúčenie alebo ovdovenie, koniec manželstva nie je pre nikoho bezbolestný. Predovšetkým pre ďalší život mužov, u ktorých nová životná situácia ovplyvňuje ich stravovacie návyky. V prípade mužov ide o drastické zhoršenie skladby jedálnička, zatiaľ čo u žien zrejme nová situácia stravovanie príliš neovplyvňuje. Ukazuje to okrem iného štúdia expertov z Centra pre výskum stravovania a aktivity pri Cambridgeskej univerzite, ktorí skúmali, koľko ovocia a zeleniny zje 11.577 sledovaných osôb vo veku od 40 do 80 rokov.
Neverili by ste, aký existuje účinný prostriedok na bolesť: Štúdia tvrdí, že treba mať TOTO
Vedci vychádzali z predpokladu, že obmedzená konzumácia čerstvých potravín môže zvyšovať riziko kardiovaskulárnych chorôb a niektorých druhov rakoviny. Nezohľadňoval ale k tomu, ako dlho manželstvo trvalo a ako bolo kvalitné, ani k dôvodom, ktoré viedli k jeho ukončeniu.
Experti tak zistili, že pri dvoch klinických štúdiách vedených v rokoch 1993-1997 a v rokoch 1998-2002 obmedzili muži, ktorí už neboli ženatí, svoj denný prídel ovocia a zeleniny. Ich strava nebola už toľko pestrá.
Naopak ženy svoj potravinový režim zmenili menej výrazne, s výnimkou konzumácie alkoholických nápojov, ktorá sa citeľne znížila. Ženy vypili približne o jeden drink týždenne menej ako v čase manželstva. Muži konzumovali stále rovnaké množstvo alkoholu, poznamenal s odkazom na štúdiu taliansky denník Corriere della Sera.
"U tejto generácie, ktorá sa narodila medzi dvadsiatymi a šesťdesiatymi rokmi, sú stravovacie návyky silne spojené s pohlavím v dôsledku toho, že to boli práve ženy, kto sa hlavne staral o domácnosť a prípravu pokrmov," vysvetlil autor štúdie Pablo Monsivais.
"To môže sčasti vysvetľovať dôvody, prečo ženy, ktoré zostali sami, zachovávajú svoje predošlé stravovacie návyky, na rozdiel od mužov, ktorí sa na príprave pokrmov v čase manželstva nepodieľali," dodal.