NEW YORK - Vedcom sa znovu podarilo zachytiť takzvané gravitačné vlny, ktorých existenciu pred takmer sto rokmi v rámci svojej všeobecnej teórie relativity predpovedal Albert Einstein. Na tlačovej konferencii vo Washingtone tím astronómov v stredu oznámil, že po prvom zachytení vlani v septembri sa podarilo zaznamenať nové gravitačné vlnenie. To potvrdzuje, že prvý signál nebol náhodný.
Teória relativity zmenila svet: Cesta Alberta Einsteina k fyzikálnemu objavu storočí
Gravitácia, alebo príťažlivosť, sa šíri vo vlnách, ako napríklad svetlo. Namiesto radiácie sa ale šíri chvením priestoru. Všetky vedecké informácie o vesmíre pramenili doteraz z elektromagnetického vlnenia, akým sú rádiové vlny, viditeľné svetlo alebo žiarenie gama. Pretože ale toto vlnenie je pri ceste vesmírom vystavené rušeniu, informácie z neho získané sú len obmedzené. Gravitačné vlny žiadnemu rušeniu nepodliehajú a môžu priniesť o okolitom kozme veľa nových poznatkov.
Gravitačné vlny sú výsledkom obrích kolízií vo vzdialenom vesmíre. Septembrový úspech vyvolal pochybnosti skeptikov, či nejde len o náhodnú epizódu. Teraz je podľa vedcov zrejmé, že môže ísť o pravidelne sa opakujúci jav.
Druhé zachytené gravitačné chvenie je podľa astrofyzika Szabolcs Marka dôsledkom kozmickej zrážky dvoch čiernych dier, objektov s mimoriadne veľkou hustotou, ktorá sa odohrala vo vzdialenosti 1,4 miliardy svetelných rokov od Zeme. Čierne diery, ktoré sa zrazili, boli osemkrát respektíve štrnásťkrát väčšie než Slnko.
K zachyteniu gravitačných vĺn došlo v oboch prípadoch s využitím obrích laserových detektorov umiestnených v amerických štátoch Louisiana a Washington. Detektory, označované skratkou Packaging (Laser Interferomet Gravitational-Wave Observatory), fungovali synchronizovane a dokázali zaznamenať mimoriadne slabé vibrácie vychádzajúce z gravitačných vĺn.