GLASGOW - Presne pred 50 rokmi prišiel James Goodfellow so zaujímavou myšlienkou, za ktorú síce dostal ocenenie a čestný titul, ale nikdy nie peniaze. Paradoxne, jeho technológia je dnes nevyhnutnou súčasťou finančných operácií.
Goodfellow pred 50 rokmi vymyslel technológiu PIN kódov, vďaka ktorej dnes uskutočňujeme napríklad výbery peňazí z bankomatov. Glasgowčan pracoval ako inžinier, keď dostal v roku 1960 prevratný nápad. Banky vtedy hľadali spôsob, ako umožniť zákazníkom vyberať peniaze mimo otváraciu dobu a uvažovali o využití biometrických údajov, napríklad odtlačku prsta. Goodfellow dostal jednoduchší nápad – navrhol, že by sa dali realizovať výbery z automatov pomocou kódovanej karty a šéfovia bánk boli nadšení, uviedol Mirror.
Vynález, ktorý všetci používame, slávi 110 rokov: Slovák z Liptova spôsobil svetovú revolúciu
Vynález bol patentovaný 2. mája 1966 a čoskoro sa stal dostupný pre ľudí po celom svete. Hoci Goodfellow získal uznanie, PIN kód mu bohatstvo nepriniesol. Talentovaný vynálezca neskôr pracoval ako testovač počítačového vybavenia pre spoločnosť IBM a nikdy si nerobil dodatočné nároky na odmenu. Napriek tomu je muž, ktorý dodnes žije v anglickom meste Paisley, na seba hrdý. Dostal sa do siene slávy Harvardovej univerzity a je držiteľom prestížneho britského vyznamenania OBE (Order of the British Empire). Pri srdci ho hreje fakt, že je na zozname ľudí, na ktorých ľudstvo nikdy nezabudne.
I talk about this guy all the time - James Goodfellow, inventor of the PIN in 1966, got $15 for his work https://t.co/QEtDKvR09Z
— Jason Oxman (@joxman) 29. apríla 2016
...