MOSKVA - O vojenskom radare neďaleko ukrajinského Černobyľu mnohí z vás doteraz určite netušili. Ide o ohromnú konštrukciu, ktorej výstavba stála dvakrát viac ako výstavba elektrárne. Signál radaru sa dal zachytiť na celej planéte. Keď Američania zistili, že je dielom Sovietov, báli sa, že ho využívajú na manipuláciu ich myslí.
Tajný vojenský radar DUGA, nazývaný aj ako "Oko Moskvy", vznikol v 70. rokoch minulého storočia. V čase studenej vojny bol namierený na Západ, predovšetkým na USA a slúžil pre špionáž a detekciu balistických striel vypustených na Sovietsky Zväz.
Nachádza sa severozápadne od Černobyľu v oblasti nazývanej Polissia. Náklady na výstavbu sa údajne pohybovali okolo sedem miliárd sovietskych rubľov. Kvôli svojej veľkosti a zložitosti radar zamestnal takmer tisíc ľudí, ktorí žili v pridruženom mestečku Černobyľ-2.
Konštrukcia antény radaru sa skladá z dvoch častí. Nízkofrekvenčná anténa je vysoká 150 metrov a široká 500 metrov. Vysokofrekvenčná anténa má na výšku 100 metrov, na dĺžku 250 metrov. Počas prevádzky spotrebovávala celá radarová stanica okolo tridsať percent energie vyrobenej v černobyľskej jadrovej elektrárni. Po svojom spustení však radar vykazoval veľké množstvo nedostatkov a problémov s rádiovými systémami, ktoré ovplyvňovali mnoho vojenských a civilných systémov, a to aj v západných krajinách.