OSLO - Nárast hladiny morí v tomto storočí by mohol byť až o 50 centimetrov vyšší, než sa očakávalo. Vyplýva to z novej štúdie, na ktorej sa podieľali klimatológovia z dvoch amerických univerzít. Experti zistili, že ľad na Antarktíde sa topí oveľa rýchlejšie, ako sa doteraz myslelo, uviedla agentúra Reuters. Posledná správa OSN o dopadoch globálneho otepľovania podľa nich rýchlosť topenia ľadov podceňuje.
Globálne otepľovanie vedie svet do záhuby: Topenie antarktických ľadovcov je na kritickom bode
Správa vydaná OSN v roku 2013 hovorí o tom, že v dôsledku zmeny klímy spôsobenej ľudskou činnosťou by v najhoršom prípade mohli hladiny morí do roku 2100 stúpnuť o 52 až 98 centimetrov. Podľa novej štúdie by ale tento nárast mohol byť až 1,5 metra, čo by znamenalo oveľa väčšiu hrozbu pre mestá ako je New York či Šanghaj.
"Mohlo by ísť o pohromu pre mnoho nízko položených miest," citoval časopis Nature hlavného autora štúdie Roberta DeConta z univerzity v Massachusetts. "Napríklad v Bostone by v najbližších 100 rokoch mohla hladina mora stúpnuť o viac ako poldruha metra," dodal DeConto.
Jeden z faktorov, ktorý bol údajne v správe OSN podcenený, je takzvané praskanie ľadových krýh. Týmto spôsobom totiž môže ľad na Antarktíde padať do mora oveľa rýchlejšie.
O zvyšovaní hladiny morí hovorí mnoho vedcov
Klimatológ Anders Levermann z inštitútu pre skúmanie následkov klimatických zmien v nemeckom Postupime závery štúdie privítal s tým, že pôjde o nový impulz pre skúmanie praskania ľadu v Antarktíde. O zvyšovaní hladiny morí hovorí v poslednom čase mnoho vedcov. Podľa bývalého experta NASA Jamesa Hansena by mohli morské hladiny v nadchádzajúcom storočí narásť až o niekoľko metrov. Levermann ale Hansenove tvrdenie odmietol.
Nová štúdia vedcov z amerických univerzít predpokladá, že v prípade pokračujúceho otepľovania vzduchu i oceánov by mohla Antarktída prispieť k nárastu hladín morí o viac ako 13 metrov do roku 2500.
Na decembrovom klimatickom summite v Paríži sa viac ako 190 krajín zhodlo, že je potrebné udržať do konca storočia globálne otepľovanie výrazne pod dvoma stupňami Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu a čo najviac sa priblížiť hodnote ešte o pol stupňa nižšej.