MOSKVA - Pred 60 rokmi, 25. februára 1956, vystúpil prvý tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov s legendárnym prejavom, ktorým šokoval delegátov končiaceho 20. zjazdu KSSZ. V tajnom referáte totiž odsúdil Stalinovo zneužívanie moci a kult jeho osobnosti.
Zjazd bol prvým pokusom o reformu sovietskeho komunistického systému a znamenal aj isté uvoľnenie v krajinách takzvaného socialistického tábora vrátane Československa. Chruščov vo svojom niekoľkohodinovom prejave, ktorého plného znenia sa verejnosť dočkala až v roku 1990, vykreslil Stalina ako despotického tyrana. Vyčítal mu chybné kroky v zahraničnej i vnútornej politike, obludné represie, čistky v strane a štáte, prenasledovanie rodín v 30. a 50. rokoch. Hovoril aj o vysídlení Čečencov, Ingušov či Balkarov. Odsúdil taktiež Stalinovo konanie v súvislosti so smrťou Vladimíra Iľjiča Lenina a následný mocenský boj. Zároveň ale požadoval návrat k "posvätným leninským zásadám".
Prekvapivá udalosť z roku 1991: Jeľcin všetkých zaskočil, Rusi mohli nadobro zmeniť dejiny
Chruščovove reformy následne viedli k prepusteniu státisícov politických väzňov. Okrem iného priniesli mierne zlepšenie bytovej situácie v krajine, zvýšenie najnižších dôchodkov, zlepšenie životnej úrovne farmárov alebo pokus o prechod k ekonomickým metódam riadenia hospodárstva a uvoľnenie v kultúre.
Reformy a uvoľnenie však netrvali dlho, autoritatívnosť vo vedení strany a štátu sa čoskoro vrátila. Chruščova v roku 1964 zosadili a vystriedali ho tvrdá vláda Leonida Brežneva. O sedem rokov neskôr zomrel v zabudnutí.