LONDÝN - Ani slávni géniovia to v živote nemali ľahké. Pomocou moderných diagnostických znalostí a dobových archívov totiž lekári zistili, že niektorí z nich trpeli chorobami, ktoré im značne znepríjemňovali a sťažovali život.
Podľa nedávnej štúdie publikovanej v magazíne Journal of the Royal Society of Medicine si aj s odstupom storočí dokážeme posvietiť na zdravotný stav mnohých významných historických postáv. Niektoré z osobností, ktoré pretvárali a symbolizovali našu kultúru, trpeli fyzickým alebo duševným ochorením, pre ktoré sa na nich ich spoločnosť pozerala cez prsty.
Ľudstvo žilo stáročia v sebaklame: Skutočná podoba Ježiša odhalená, FOTO musíte vidieť
Michelangelo Buonarroti
Slávny výtvarník Michelangelo Buonarroti dokončoval ešte pred svojou smrťou (ako 88-ročný) niekoľko významných diel, hoci trpel artritídou rúk. Vedci to zistili na základe analýz umelcových portrétov. Presvedčivý dôkaz však priniesol list samotného génia, ktorý sa v ňom sťažoval, že mu ruka odmieta písať. Napriek degeneratívnemu kĺbovému ochoreniu dokázal Michelangelo svoje ruky používať do vysokého veku – vpred ho zrejme poháňal tvrdý osobný záväzok k práci.
Julius Caesar
Dôkaz o ochorení slávneho rímskeho diktátora našli v spisoch niekoľkých starovekých historikov. Kronikár Plútarchos ho opisuje ako postihnutého padúcnicou. Údajne raz upadol do záchvatu, v ktorom sa chvelo celé jeho telo. Opisy viacerých historikov naznačujú, že Caesar trpel epilepsiou, chronickým neurologickým ochorením, ktoré bolo dobre známe už v staroveku. Rimania diagnózu nazývali „padajúcou chorobou“ a verili, že osôb postihnutých touto chorobou sa dotkol boh, teda zasiahla nejaká vyššia sila. Najnovšia štúdia z roku 2015 však navrhuje, že Caesar mohol pokojne trpieť aj reťazcom ischemických záchvatov alebo slabými mŕtvicami.
Kráľ Juraj III.
Británii vládol viac ako polstoročie a bol rozhodujúcim aktérom americkej revolúcie, hoci trpel opakovanými záchvatmi šialenstva. Dokonca ho museli niekoľkokrát spútať zvieracou kazajkou. V roku 1960 dospeli lekári po prehľadávaní lekárskych záznamov k záveru, že Juraj III. mohol trpieť porfýriou, genetickým ochorením krvi, ktoré vyvoláva svalové bolesti, úzkosť, halucinácie a zmenenú farbu moču. Najnovšie však odborníci argumentujú, že kráľ mohol pokojne trpieť aj bipolárnou poruchou alebo iným oveľa pravdepodobnejším duševným ochorením.
Harriet Tubmanová
Žena, ktorá pomohla na slobodu stovkám otrokov počas americkej občianskej vojny, možno trpela závažnou poruchou spánku – narkolepsiou. Počas jedného incidentu totiž dozorca omylom zasiahol oloveným závažím hlavu Tubmanovej, ktorej praskla lebka. Po zvyšok života prežívala neznesiteľné bolesti hlavy, ale takisto trpela náhlymi záchvatmi spánku. Iní však mienia, že mohla trpieť aj kataplexiou, teda stavom, ktorý spôsobuje náhlu svalovú slabosť a paralýzu.
Samuel Johnson
Jazykovedec Samuel Johnson, ktorý zostavil jeden z prvých komplexných anglických slovníkov, bol zrejme aj jednou z prvých prípadových štúdií Tourettovho syndrómu. Celý život trpel spontánnymi slovnými a fyzickými tikmi. Neprimerane často vrtel hlavou, vydával smiešne zvuky a šúchal si ľavé koleno dlaňou ruky. Nutkavé správanie pred svojím okolím nijako nedokázal skryť a ľudia sa mu posmievali, no napriek tomu je považovaný za jedného z najtalentovanejších a najuznávanejších autorov svojej doby.
Jane Austenová
Autorka svetoznámeho románu Pýcha a predsudok vraj trpela celým zástupom ochorení. Zvykla byť často vyčerpaná, sťažovala sa na bolesti chrbta a zmeny farby kože. Jej záhadná choroba vyvolávala množstvo špekulácií, ale podľa posledných záverov mala Addisonovu chorobu, resp. poruchu nadobličiek. Okrem tejto diagnózy však mohla byť otrávená arzénom alebo mať lymfóm.
Abraham Lincoln
Po väčšinu života sužovala 16. amerického prezidenta Lincolna depresia a zúfalstvo. Už ako mladý muž hovorieval o samovražde, hoci niektoré svoje vyhlásenia prezentoval s humorom. Aj pre súčasníkov Lincolna bola jeho hlboká melanchólia badateľná už na prvý pohľad. Mnohí odborníci predpokladajú, že trpel klinickou depresiou. Autor Joshua Wolf Shenk dokonca o Lincolnovom probléme napísal knihu s názvom Lincolnova melanchólia.